ASUS C32-TAICHI21 – C32-TAICHI21 Original Laptop Notebook Battery
⭐⭐⭐
⭐
⭐
⭐
(29 customer reviews)
₹8,999 Original price was: ₹8,999.₹6,999Current price is: ₹6,999. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original ASUS Product
- Specifications : Internal Li-ion Battery
- Rating : 11.1V 35Wh
- Six Month Replacement Warranty
- Supplied Model no will be C32-TAICHI21. ASUS Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
123
People watching this product now!
SKU:
ASUSC32TAICHI210001
Category: ORIGINAL
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like ASUS, this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an affordable price. |
| Standard Backup |
| This Original ASUS battery delivers the backup you need with high quality cells inside. |
| Protected from the unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your Laptop safe from sudden power changes. |
| Forget down time |
| A quality product specifically designed to enhance productivity with minimum down time. |
| Easy organization |
| Very easy installation. Just plug and play in your Laptop. |
| Peace-of-mind coverage |
| Rest Easy with Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | ASUS Original |
| Specifications | 11.1V 35Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 2.0-2.5 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | C32-TAICHI21 |
| Warranty | Six Month Replacement Warranty (Door Delivery Door Support) |
Compatible Part Numbers
| C32-TAICHI21 | CKSA332C1 |
| 0B200-00170100P | 0B200-00170000M |
Fit Laptop Models
| Taichi 21 | Ultrabook Taichi 21-CW002H | Ultrabook Taichi 21-CW005P |
| Ultrabook Taichi 21-CW004H | Ultrabook Taichi 21-CW001H | Ultrabook Taichi 21-CW003H |
| Ultrabook Taichi 21-CW001P | Ultrabook Taichi 21-DH51 | Ultrabook Taichi 21-DH71 |
| Taichi 21-CW009H | 3568A-Taichi 21 | TAICHI21-1A |
| TAICHI 21-CW015H |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Brand | ASUS |
| Battery Type | Original |
| Cell Type | Li-Polymer |
| Internal Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
29 reviews for ASUS C32-TAICHI21 – C32-TAICHI21 Original Laptop Notebook Battery
3.9
Based on 29 reviews
⭐⭐⭐
⭐
⭐
⭐
83%
of customers recommend the product
Show only

Jignesh Sinha –
Long lasting working battery wonderful duration of working giving battery.
Kushal B –
???? very good product!
Shanu rajput –
Excellent working battery. 100% original battery just like my existing battery????
Sohil makwana –
Super speedy delivery.
Rupesh Yadav –
Reasonable like market values!
Mehul Goswami –
Fitting easily. Compatible with my ASUS laptop. Just perfect like original batteries.
Nitesh –
Performance of battery is superb for purchasing in first time using the battery????
Parshuram Jogi –
Battery isn’t compatible, Nor fitting perfectly
Avinash Patel –
Battery is quality wise good and working for straight 3-4 hours onstop.
Abu Bakar –
Worth buying excellent working product!