ASUS C31N1428 – C31N1428 Original Laptop Notebook Battery
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
(9 customer reviews)
₹6,999 Original price was: ₹6,999.₹5,999Current price is: ₹5,999. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original ASUS Product
- Specifications : Internal Li-ion Battery
- Rating : 11.31V 56Wh
- Six Month Replacement Warranty
- Supplied Model no will be C31N1428. ASUS Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
Available on backorder
212
People watching this product now!
SKU:
ASUSC31N14280001
Category: ORIGINAL
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like ASUS, this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an affordable price. |
| Standard Backup |
| This battery delivers the backup you need with high quality cells inside. |
| Protected from the unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your Laptop safe from sudden power changes. |
| Forget down time |
| A quality product specifically designed to enhance productivity with minimum down time. |
| Easy organization |
| Very easy installation. Just plug and play in your Laptop. |
| Peace-of-mind coverage |
| Rest Easy with Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | ASUS Original |
| Specifications | 11.31V 56Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 2.0-2.5 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | C31N1428 |
| Warranty | Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Compatible Part Numbers
| C31N1428 | 0B200-01450000 |
| 0B200-01450100 | 2INP6/60/80 |
| NBT-LBAS150 | CKC31N1428 |
Fit Laptop Models(use “ctrl+F” to find your model)
| UX305UA | UX305LA | UX305L |
| Zenbook UX305UA | Zenbook UX305LA | Zenbook UX305LA-FC012T |
| Zenbook UX305LA-FC012H | Zenbook UX305UA-FC006T | Zenbook UX305LA-FC013T |
| Zenbook UX305LA-FC044T | Zenbook UX305LA-FC017T | UX305LA-AB51 |
| UX305UA-1C | UX305UA-1A | UX305LA-1A |
| UX305LA-1C | Zenbook UX305UA-FC002T | UX305LA-1AFA |
| UX305UA-FB011T | UX305UA-1D | UX305UA-FC049T |
| UX305LA_C-1A | Zenbook UX305UA-FB004T | UX305UA-FC013T |
| UX305UA-FB014T | Zenbook UX305UA-FC010T | UX305LA-FC006T |
| UX305UA-FC050T | UX305LA-FB003T | Zenbook UX305UA-FB019T |
| UX305UA-FC005T | UX305UA-FC040T | Zenbook UX305UA-FB011R |
| Zenbook UX305UA-FC002R | UX305UA-FC041T | UX305LA-FC007T |
| UX305UA-FC024T | Zenbook UX305LA-FB011T | UX305UA-FC003T |
| ZenBook UX305LA-FB015T | ZenBook UX305UA-AS51 | UX305LA-FB055T |
| Zenbook UX305UA-FC001T | ZenBook UX305LA-1AFA | UX305UA-FC048T |
| UX305LA-FC022T | UX305UA-FC060T | UX305UA-AS51 |
| UX305LA-FC004T | UX305LA-FC008H | UX305LA-FC009T |
| UX305LA-FB004T | UX305LA-FB008H | UX305LA-FB022T |
| UX305LA-FB018H | Zenbook UX305UA-FC001R | Zenbook UX305UA-FC040T |
| Zenbooks UX305LA-FB015T | UX305LA-FC018T | UX305UA-FC035T |
| UX305UA-FB020R | UX305UA-FB012T | UX305UA-FC037T |
| UX305LA-FB053T | UX305UA-FB055T | UX305UA-FC030T |
| UX305UA-FC022T | UX305UA-FC086T | UX305UA-FC056R |
| UX305UA-FC108T | UX305UA-FC068T | UX305UA-FC065T |
| UX305UA-FC058T | UX305UA-FC030R |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Brand | ASUS |
| Battery Type | Original |
| Internal Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
9 reviews for ASUS C31N1428 – C31N1428 Original Laptop Notebook Battery
4.2
Based on 9 reviews
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
78%
of customers recommend the product
Show only

Malvi Shah –
Good condition battery????
Gurjar Nil –
100% this battery is original and perfectly fitting to my laptop.
Ashutosh Yadav –
Very good product as of for now.
hemal panchal –
High quality battery, With good higher cells, And very long backup!
ramesh oza –
Super quality product???? Amazing working????
Aditya Joshi –
Very happy with the warranty time period. As my battery was giving problem I had to replace and it’s been more of 2 months battery is working very good as I expected.
Darji Kalash –
Ordered item is very good.
Bhawar Kaiwan –
Quality and cost both are amazing, Service is superb for purchase of battery,
Arpit Tyagi –
Battery cells are amazing for giving daily usage of normally 3 – 4 hours.