ASUS C23-UX21 – C23-UX21 Original Laptop Notebook Battery
₹6,999 Original price was: ₹6,999.₹5,999Current price is: ₹5,999. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original ASUS Product
- Specifications : Internal Li-ion Battery
- Rating : 7.4V 35Wh
- Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support )
- Supplied Model no will be C23-UX21. ASUS Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
181
People watching this product now!
SKU:
ASUSC23UX210001
Category: ASUS
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like ASUS, this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an affordable price. |
| Standard Backup |
| This Original ASUS battery delivers the backup you need with high quality cells inside. |
| Protected from the unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your Laptop safe from sudden power changes. |
| Forget down time |
| A quality product specifically designed to enhance productivity with minimum down time. |
| Easy organization |
| Very easy installation. Just plug and play in your Laptop. |
| Peace-of-mind coverage |
| Rest Easy with Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | ASUS Original |
| Specifications | 7.4V 35Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 2.0-2.5 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | C23-UX21 |
| Warranty | Six Month Replacement Warranty (Door Delivery Door Support) |
Compatible Part Numbers
| C23-UX21 | 0B200-00010100 |
| 0B200-00010000 | 0B23-003F0AS |
Fit Laptop Models
| ZENBOOK UX21E | Zenbook UX21A | ZENBOOK UX21 |
| ZenBook UX21E-KX004V | ZenBook UX21E-DH52 | UX21 Ultrabook Series |
| ZenBook UX21E-DH71 | UX21A Ultrabook Series | ZENBOOK UX21 Series |
| Zenbook UX21E-KX008V | UX21E Ultrabook Series | ZENBOOK UX21A-K1009X |
| ZenBook UX21E Series | ZENBOOK UX21A-1AK1 | ZENBOOK UX21A-DB5X |
| ZENBOOK UX21A-K1009V | ZENBOOK UX21A-R7202F | UX21 Series |
| ZenBook UX21E-KX011V | UX21A-K1009H | ZENBOOK UX21A-K1010V |
| ZENBOOK UX21A-K1004V | ZENBOOK UX21A-R7102F | ZenBook UX21A Series |
| UX21E-KX007V | UX21E-DH52 | ZENBOOK UX21A-1AK3 |
| UX21E-DH71 | UX21E-KX004V | ZENBOOK UX21A-R5102H |
| UX21E-KX008V | UX21E-KX128 | UX21e-sh52 |
| UX21E-KX011V | UX21E-KX002V | UX21E-KX001V |
| UX21E-KX016V | UX21E-KX013v | UX21A-K1010H |
| UX21E-KX004X | UX21E-KX010V | UX21E-KX013X |
| UX21E-KX008X | UX21E-KX020D | UX21E-KX014V |
| UX21E-KX009V | UX21A-1A | UX21A-K3005V |
| ZENBOOK UX21E-1A | ZENBOOK UX21E-1C | UX21L Series |
| ZENBOOK UX21E-1B | ZENBOOK UX21E-K3005V |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Brand | ASUS |
| Battery Type | Original |
| Cell Type | Li-Polymer |
| Internal Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |

Reviews
Customer reviews
No reviews found