ASUS B41N1827 – B41N1827 Original Laptop Notebook Battery
₹7,999 Original price was: ₹7,999.₹5,999Current price is: ₹5,999. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original ASUS Product
- Specifications : Internal Li-ion Battery
- Rating : 15.36V 56Wh
- Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support )
- Supplied Model no will be B41N1827. ASUS Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
163
People watching this product now!
SKU:
ASUSB41N18270001
Category: ASUS
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like ASUS, this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an affordable price. |
| Standard Backup |
| This Original ASUS battery delivers the backup you need with high quality cells inside. |
| Protected from the unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your Laptop safe from sudden power changes. |
| Forget down time |
| A quality product specifically designed to enhance productivity with minimum down time. |
| Easy organization |
| Very easy installation. Just plug and play in your Laptop. |
| Peace-of-mind coverage |
| Rest Easy with Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | ASUS Original |
| Specifications | 15.36V 56Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 2.0-2.5 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | B41N1827 |
| Warranty | Six Month Replacement Warranty (Door Delivery Door Support) |
Compatible Part Numbers
| B41N1827 | 0B200-03070200 | B41BmE1 |
Fit Laptop Models(use “ctrl+F” to find your model)
| UX562FD | UX562FA | ZenBook Flip 15 UX562FD |
| ZenBook Flip 15 UX562FA | ZenBook Flip 15 UX562 | ZenBook Flip 15 UM562IA |
| Zenbook Flip 15 UX562FA-AC022T | UX562FA-2G | UX562FA-AC023R |
| ZenBook Flip 15 UX562FA-AC033T | ZenBook Flip 15 UX562FA-AC040T | UX562FA-2S |
| ZenBook Flip 15 UX562FA-AC103T | ZenBook Flip 15 UX562FA-AC096T | ZenBook Flip 15 UX562FA-AC025R |
| ZenBook Flip 15 UX562FA-AC091T | ZenBook Flip 15 UX562FA-AC034T | ZenBook Flip 15 UM562IA-EZ022R |
| ZenBook Flip 15 UX562FA-AC023R | ZenBook Flip 15 UX562FA-AC088R | ZenBook Flip 15 UX562FA-AC113T |
| Zenbook Flip 15 UX562FA-AC087R | ZenBook Flip 15 UX562FA-AC048T | ZenBook Flip 15 UX562FA-AC081R |
| ZenBook Flip 15 UM562IA-EZ021T | ZenBook Flip 15 UX562FA-AC010R | ZenBook Flip 15 UX562FA-AC083R |
| ZenBook Flip 15 UX562FA-AC084R | ZenBook Flip 15 UX562FA-AC087T | ZenBook Flip 15 UX562FA-AC028T |
| ZenBook Flip 15 UX562FA-AC079T | ZenBook Flip 15 UX562FA-AC117R | ZenBook Flip 15 UX562FA-AC050T |
| ZenBook Flip 15 UX562FA-AC020T | ZenBook Flip 15 UX562FA-AC024T | ZenBook Flip 15 UX562FA-AC051T |
| ZenBook Flip 15 UX562FA-AC112T | ZenBook Flip 15 UX562FA-AC094T | ZenBook Flip 15 UX562FA-AC008T |
| Zenbook Flip 15 UX562FA-AC121T | Zenbook Flip 15 UX562FA-AC012R | Zenbook Flip 15 UX562FA-AC093T |
| ZenBook Flip 15 UX562FA-AC054T | ZenBook Flip 15 UX562FA-AC072T | ZenBook Flip 15 UX562FA-AC127T |
| ZenBook Flip 15 UX562IA | ZenBook Flip 15 UX562FA-AC065T | ZenBook Flip 15 UX562IQ |
| ZenBook Flip 15 UX562FA-AC027T | ZenBook Flip 15 UX562FA-AC102T | ZenBook Flip 15UX562FA-AC010T |
| ZenBook Flip 15 UX562FA-AC038T |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Brand | ASUS |
| Battery Type | Original |
| External Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |

Reviews
Customer reviews
No reviews found