ASUS B31N1726 – B31N1726 Original Laptop Notebook Battery TYPE-1
⭐⭐⭐
⭐
⭐
⭐
(18 customer reviews)
₹6,999 Original price was: ₹6,999.₹4,999Current price is: ₹4,999. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original ASUS Product
- Specifications : Internal Li-ion Battery
- Rating : 11.4V 48Wh
- Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support )
- Supplied Model no will be B31N1726 TYPE-1. ASUS Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
31
People watching this product now!
SKU:
ASUSC31N18110001-1
Category: ASUS
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like ASUS, this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an affordable price. |
| Standard Backup |
| This Original ASUS battery delivers the backup you need with high quality cells inside. |
| Protected from the unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your Laptop safe from sudden power changes. |
| Forget down time |
| A quality product specifically designed to enhance productivity with minimum down time. |
| Easy organization |
| Very easy installation. Just plug and play in your Laptop. |
| Peace-of-mind coverage |
| Rest Easy with Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | ASUS Original |
| Specifications | 11.4V 48Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 2.0-2.5 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | B31N1726 TYPE-1 |
| Warranty | Six Month Replacement Warranty (Door Delivery Door Support) |
Compatible Part Numbers
B31N1726 TYPE-1
Fit Laptop Models(use “ctrl+F” to find your model)
| Rog STRIX PX512LI-HN270R | Rog STRIX PX531GD | Rog STRIX G531GT-AL007T |
| Rog STRIX G531GT-AL106T | Rog STRIX G531GT-AL041T | Rog STRIX G531GD |
| Rog STRIX G531GT-BQ002T | Rog STRIX G531GT-BI7N6 | Rog STRIX PX512LI |
| Rog STRIX G531GT-BQ008T | Rog STRIX PX512LI-HN227R | Rog STRIX GL531GT |
| Rog STRIX G731GT | Rog STRIX G512LI | Rog STRIX FX531GT |
| Rog STRIX PX531GT | Rog STRIX G531GT-AL111 | Rog STRIX G531GT-AL004 |
| Rog STRIX GL731GT | Rog STRIX G531GT |
Additional information
| Weight | 0.9 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 30 × 5 cm |
| Brand | ASUS |
| Battery Type | Original |
| Cell Type | Li-Polymer |
| Internal Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
18 reviews for ASUS B31N1726 – B31N1726 Original Laptop Notebook Battery TYPE-1
3.8
Based on 18 reviews
⭐⭐⭐
⭐
⭐
⭐
72%
of customers recommend the product
Show only

Gautam More –
Super speedy delivery.
Daniyal –
Battery is yes original checked and tested????
RAHUL SONI –
Warranty of one yr got good for me. First battery didn’t work properly and I hope second does…
ZIL PATEL –
Good battery, Original one, At such affordable price, is really very good to go on buying.
Chintan yadav –
Battery is not same as shown.
Dharitri Sheth –
Amazing quality battery, Working for good 4 hours, Also have one year warranty,
Ujjwal Rawat –
High prize. Battery prize is very much
Sagar nair –
Fast delivery ????
Rajnesh Karetha –
Amazing battery, working perfectly for 4 hours, also mainly depend on usage! Great!
Rajput raushan –
Battery is genuine and 100% perfect for any asus laptop obviously with only few model/series!