ASUS B31N1629 – B31N1629 Original Laptop Notebook Battery
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
(8 customer reviews)
₹9,999 Original price was: ₹9,999.₹4,999Current price is: ₹4,999. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original ASUS Product
- Specifications : Internal Li-ion Battery
- Rating : 11.52V 42Wh
- Six Month Replacement Warranty
- Supplied Model no will be B31N1629 . ASUS Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
Available on backorder
49
People watching this product now!
SKU:
ASUSB31N16290001
Category: ORIGINAL
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like ASUS, this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an affordable price. |
| Standard Backup |
| This Original ASUS battery delivers the backup you need with high quality cells inside. |
| Protected from the unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your Laptop safe from sudden power changes. |
| Forget down time |
| A quality product specifically designed to enhance productivity with minimum down time. |
| Easy organization |
| Very easy installation. Just plug and play in your Laptop. |
| Peace-of-mind coverage |
| Rest Easy with Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | ASUS Original |
| Specifications | 11.52V 42Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 2.0-2.5 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | B31N1629 |
| Warranty | Six Month Replacement Warranty (Door Delivery Door Support) |
Compatible Part Numbers
| B31N1629, | 3ICP5 / 57/81 |
Fit Laptop Models
| E203 | E203N | E203NAH |
| E203MA | E203M |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Brand | ASUS |
| Battery Type | Original |
| External Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
8 reviews for ASUS B31N1629 – B31N1629 Original Laptop Notebook Battery
4.6
Based on 8 reviews
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
100%
of customers recommend the product
Show only

Shital D –
Rating from me for TOSHIBA product i purchased will be surely 100 by 100
Garg Bhavin –
NICE DURATION
Vishal M –
Good and buying perfect products.
Umng K –
Totally original????
Manohar J –
Perfect for my Toshiba laptop and battery????
Rajkumar Mehta –
Good pricing! ????
Ashok Aahir –
Long lasting working battery wonderful duration of working giving battery
Pawan Ramesh –
Excellent working battery. 100% original battery just like my existing battery????