ASUS B31N1503 – B31N1503 Original Laptop Notebook Battery
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
(10 customer reviews)
₹5,999 Original price was: ₹5,999.₹3,999Current price is: ₹3,999. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original ASUS Product
- Specifications : Internal Li-ion Battery
- Rating : 11.4V 48Wh
- Six Month Replacement Warranty
- Supplied Model no will be B31N1503. ASUS Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
272
People watching this product now!
SKU:
ASUSB31N15030001
Category: ORIGINAL
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like ASUS, this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an affordable price. |
| Standard Backup |
| This Original ASUS battery delivers the backup you need with high quality cells inside. |
| Protected from the unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your Laptop safe from sudden power changes. |
| Forget down time |
| A quality product specifically designed to enhance productivity with minimum down time. |
| Easy organization |
| Very easy installation. Just plug and play in your Laptop. |
| Peace-of-mind coverage |
| Rest Easy with Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | ASUS Original |
| Specifications | 11.4V 48Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 2.0-2.5 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | B31N1503 |
| Warranty | Six Month Replacement Warranty (Door Delivery Door Support) |
Compatible Part Numbers
| 3ICP7/60/80 | B31N1503 |
| 0B200-01690000 | 0B200-01690100 |
Fit Laptop Models
| E202SA-FD0076T | EeeBook E202SA | E202SA-FD0076TS |
| EeeBook E202SA-FD0076T | L202SA-FD0041T | R206SA |
| L202SA | EeeBook E202SA-FD0012T | EeeBook E202SA-FD111D |
| EeeBook E202SA-FD0011T | EeeBook E202SA-FD0003T | Eeebook E202SA-FD0078T |
| E202SA-FD0016D | EeeBook E202SA-FD0013T | E202SA Serie |
| L202SA-FD0043T | E202SA-FD002T | EeeBook E202SA-FD0056T |
| EeeBook E202SA-FD0016W | E202SA-FD0011D | E202SA-1B |
| E202SA-FD0014T | E202SA-FD113D | E202SA-7A |
| E202SA-FD0079TS | E202SA-FD114D | E202SA-N3700 |
| E202SA-FD0011T | E202SA-FD001T | E202SA-1D |
| E202SA-FD0078T | E202SA-FD0076D | E202SA-7B |
| E202SA-1A | E202SA-FD0079D | E202SA-FD112D |
| E202SA-FD0091T | E202SA | E202SA-FD0013TS |
| E202SA-FD0012T | E202SA-FD111D | E202SA-1E |
| E202SA-FD0003T |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Brand | ASUS |
| Battery Type | Original |
| Internal Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
10 reviews for ASUS B31N1503 – B31N1503 Original Laptop Notebook Battery
4.4
Based on 10 reviews
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
100%
of customers recommend the product
Show only

Anuj Tiwari –
Genuine persons & battery, Working of battery is excellent.
Tanmay –
Good purchase.. #lenovo product
Keyan Patel –
very good item for buying perfect for any lenovo laptop.
Umesh Jain –
Battery is very good and good condition.
Pratyush –
Quality of battery is excellent!
Keshri –
Good one yr long warranty.
Hardik Vaseta –
Battery model of lenovo is fully compatible to my laptop. Fitting is easy. Proper condition battery.
Jubin Khan –
Nice product to go on???
Somnath Tiwari –
100% genuine battery, Genuine product, Excellent choice to go on, Better than market price.
Kaifi Chouhan –
After service had quick response. But battery is very expensive.