ASUS TP500LN – B31N1345 Original Laptop Notebook Battery
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
(9 customer reviews)
₹6,999 Original price was: ₹6,999.₹5,999Current price is: ₹5,999. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original ASUS Product
- Battery Type : Internal Li-Ion Battery
- Rating : 11.4V 48Wh
- Six Month Replacement Warranty
- Supplied Model no will be B31N1345. ASUS Part no may be different.
- Please Check Description for Compatible Part No.
284
People watching this product now!
SKU:
ASUSB31N13450001
Category: ORIGINAL
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted laptop battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Asus , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This laptop battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Asus Original |
| Specifications | 11.4V 48Wh |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | B31N1345 |
| Warranty | Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Compatible Part Numbers
| B31N1345 | 3ICP7/60/82 | 0B200-00990100 |
| 0B200-00990000 |
Fit Laptop Models
| TP500LA | TP500LN | TP500L |
| Transformer Book Flip TP500LA | R515LA | Transformer Book Flip TP500LN |
| J500LA | TP500LA-DH71T | Transformer Book Flip TP500LB |
| Transformer Book Flip TP500L | TP500LA-1A | TP500LAB |
| TP500LA-UB31T | R515LAB | Transformer Book Flip TP500LA-US51T |
| Transformer Book Flip TP500LN-QB72T | J500LN | TP500LA-DN170H |
| J500LB | TP500LA-CJ062H | TP500LA-CJ041H |
| J500LAB | Transformer Book Flip TP500LA-WH71T | Transformer Book Flip TP500LA-WH31T |
| R515LB | Transformer Book Flip TP500LA-UB51T | Transformer Book Flip TP500LN4510 |
| Transformer Book Flip TP500LA-WH51T | Transformer Book Flip TP500LB5500 | Transformer Book FlipTP500LNTP500LB |
| Transformer Book Flip TP500LB-DS71T-CA | Transformer Book Flip TP500LN-DN136H | Transformer Book Flip TP500LN-DB51T-CA |
| Transformer Book Flip TP500LB-DN022H | Transformer Book Flip TP500LN-DN109H | Transformer Book Flip TP500LN-CJ132H |
| Transformer Book Flip TP500LN-DN066H | Transformer Book Flip TP500LN-CJ035H | Transformer Book Flip TP500LN-DN064H |
| Transformer Book Flip TP500LN-0041A4210U | Transformer Book Flip TP500LN-DB71T-CA | Transformer Book Flip TP500LB-DN024H |
| Transformer Book Flip TP500LN-DN119H | Transformer Book Flip TP500LN-CJ142D | Transformer Book Flip TP500LB-CJ015H |
| Transformer Book Flip TP500LN-DN075H | Transformer Book Flip TP500LN-CJ104H | Transformer Book Flip TP500LN-DN066D |
| Transformer Book Flip TP500LN-0051A4510U | Transformer Book Flip TP500LN-QB72T-CB | Transformer Book Flip TP500LN-DN057H |
| TP500LA-DN041H | TP500LA-DH51T |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Brand | ACER |
| Battery Type | Original |
| Internal Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
9 reviews for ASUS TP500LN – B31N1345 Original Laptop Notebook Battery
4.8
Based on 9 reviews
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
100%
of customers recommend the product
Show only

Priyank Gandhi –
Excellent battery, Superb quality, Amazing backup, Fast delivery, 6 month warranty, Long running item,
Raghav N –
Original quality battery 100% sure.
koushi v –
Excellent working condition battery????
Zalak Oza –
– Performance is super amazing. – Best working product. – Good going till now. – 100% worth it to buy.
Mihir Amin –
Very good battery quality in and out????
Mukesh Gandhi –
VERY GOOD BATTERY. I LIKED IT!
Jaymit Nitin –
Super quickest delivery I got????????
Pavan Rana –
Nice battery, Working good,
Nimisha Shah –
Quality wise….. Great. Performance….. Perfect. 10/10