ASUS A41-X550 – A41-X550 Original Laptop Notebook Battery
⭐⭐⭐
⭐
⭐
⭐
(10 customer reviews)
₹4,999 Original price was: ₹4,999.₹2,999Current price is: ₹2,999. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original ASUS Product
- Specifications : Li-ion Battery
- Rating : 15V 44 Wh
- One Year Replacement Warranty
- Supplied Model no will be A41-X550. ASUS Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
223
People watching this product now!
SKU:
ASUSA41X5500001
Category: ORIGINAL
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like ASUS, this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an affordable price. |
| Standard Backup |
| This Original ASUS battery delivers the backup you need with high quality cells inside. |
| Protected from the unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your Laptop safe from sudden power changes. |
| Forget down time |
| A quality product specifically designed to enhance productivity with minimum down time. |
| Easy organization |
| Very easy installation. Just plug and play in your Laptop. |
| Peace-of-mind coverage |
| Rest Easy with One Year Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | ASUS Original |
| Specifications | 15V 44 Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 2.0-2.5 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | A41-X550 |
| Warranty | One Year Replacement Warranty (Door Delivery Door Support) |
Compatible Part Numbers
| A41 X550A | 0B110 00230100 | 0B110 00230500 |
| A41 X550 | 0B110 00230000 | 0B110 00230900 |
| 0B110 00230200 | 0B110 00230400 | 0B110 00230300 |
| 0B110 00400000 |
Fit Laptop Models
| A450CA-WX104D | A550CC-XX307 | D450L |
| P450LB | X450CA-WX137D | X550JK-DH71 |
| X550LC | X550LD-1C | X550LN-XX057H |
| X550VQ | E550CA | F450LA |
| F452EA | F550LA | K450LA |
| R409CC | R510DP | X450CA-3E |
| X450LD-3D | X550CA-XX101H | X550CC |
| X550CC-XO134H | X550EP-7B | X550JD-1A |
| X550LD-XO298H | X550LN | X550LN-XX011H |
| X550VB-XX046H | Y481CA | Y482EA |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| External Battery | Yes |
| Condition | NEW |
| Color | Black |
| Battery Type | Compatible |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
| Brand | ASUS |
10 reviews for ASUS A41-X550 – A41-X550 Original Laptop Notebook Battery
3.7
Based on 10 reviews
⭐⭐⭐
⭐
⭐
⭐
60%
of customers recommend the product
Show only

arvid rathod –
Battery life is definitely not as mentioned, I use it on low brightness and in power saver mode, still it hardly touches 3.5hrs mark. Also not sure if it’s authentic
chadni –
Product is genuine, comes with warranty
dipak selat –
Battery discharge too fast… Laptop indicator show 2hr and battery discharge in 15 mins.
dish patni –
The battery is draining to fast please want replacement faster..
sharad yadav –
Got this for my gaming PC.. This one is excellent..
rajulal –
The battery is for HP NOTEBOOK genuine battery and the backup is great.
jaya suresh –
Perfectly suitable for my laptop
soni manohar –
I am happy at the price.Regarding battery life I need to wait and see but came with 1 year HP warranty from invoice date.
kiran setty –
Working perfectly ????
mohan rabari –
Good backup but price is too much!