ASUS A32-T12 – A32-T12 Packard Bell Original Laptop Notebook Battery
₹6,999 Original price was: ₹6,999.₹2,699Current price is: ₹2,699. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original ASUS Product
- Specifications : Li-ion Battery
- Rating : 11.1V 4400 mAh
- Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support )
- Supplied Model no will be A32-T12. ASUS Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
31
People watching this product now!
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like ASUS, this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an affordable price. |
| Standard Backup |
| This Original ASUS battery delivers the backup you need with high quality cells inside. |
| Protected from the unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your Laptop safe from sudden power changes. |
| Forget down time |
| A quality product specifically designed to enhance productivity with minimum down time. |
| Easy organization |
| Very easy installation. Just plug and play in your Laptop. |
| Peace-of-mind coverage |
| Rest Easy with 12 Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | ASUS Original |
| Specifications | 11.1V 4400 mAh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 2.0-2.5 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | A32-T12 |
| Warranty | 12 Month Replacement Warranty (Door Delivery Door Support) |
Compatible Part Numbers
| A32-X51 | A32-T12 | 90-NQK1B1000Y |
| A31-T12 | A32-T12J | A32-XT12 |
| A31-X58 | 70-NQK1B2000Z | A31-X51 |
| 90R-NQL1B1000Y | 70-NQK1B1000Z | A32-X51L |
| 70-NJ51B1000Z | 07G016QG1865 | 07G016NI1865 |
| A32-X51H | 07G0167D1875 | 07G016LQ1865 |
| 70-NRL2B1000Z | 90R-NQM1B1000Ya | 90-NJ91B1010Z |
| 70R-NQK1B1000Y | 90R-NJ51B1000Y | 70-NQK1B2000PZ |
Fit Laptop Models
| X58 | X56 | T12 |
| X50 | X53 | X51H |
| Pro 52 | X58LE | T12Fg |
| T12C | X52S | X51RL |
| X51R | X57 | X51L |
| T12Ug | T12Er | X56SN |
| T12Jg | X56TR | X58C |
| X53KA | X56VR | X53KE |
| X58L | T12Mg | X51C |
| T12Eg | X5LDA | X57VC |
| X5LJV | X5LJU | X5LJT |
| T12Kg | X5LJ | Pro 52L |
| X5LD | X51Q | Pro 52RL |
| Pro 52H | MX66-207 | MX65-042 |
| MX65 Series | Pro 52R | PACKARD BELL MX36 Series |
| MX52 Series | MX51 Series | MX35 Series |
| MX66 Series |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Brand | ASUS |
| Battery Type | Original |
| External Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |

Reviews
Customer reviews
No reviews found