APPLE A1713 – A1713 Original Laptop Notebook Battery
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
(7 customer reviews)
₹7,999 Original price was: ₹7,999.₹5,999Current price is: ₹5,999. ( FREE DELIVERY )
- Original OEM Apple Product
- Specifications : Internal Li-ion Battery
- Rating : 11.4V 54Wh
- Six Month Carry In Replacement Warranty
- Supplied Model no will be A1713 . Apple Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
65
People watching this product now!
SKU:
APPLEA17130001
Category: ORIGINAL
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Apple , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This Laptop Battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Apple |
| Specifications | 11.4V 54Wh |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | A1713 |
| Warranty | Six Month India Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Compatible Part Numbers
| 020-00946 | A1713 |
Fit Laptop Models
| MacBook Pro 13 | A1708 | Macbook Pro 13 2016 |
| MLL42CH/A | MLUQ2CH/A | MacBook Pro(MPXQ2CH/A) |
| MacBook Pro 13 A1708(Late 2016) | MacBook Pro 13(MPXW2CH/A) | MacBook Pro(MPXT2CH/A) |
| MacBook Pro(MPXV2CH/A) |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Brand | APPLE |
| Battery Type | Original |
| Internal Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
7 reviews for APPLE A1713 – A1713 Original Laptop Notebook Battery
4.3
Based on 7 reviews
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
86%
of customers recommend the product
Show only

Vikram Bhatt –
Quality of battery is wonderful and so is this battery????
Manish Shah –
Reasonable battery and very good working capacity.!
Rajnish Pal –
Getting an amazing battery of dell brand for my dell Latitude laptop and along with it solid six month warranty of the battery.
Parag Vithal –
Reliable quality to go on. Just perfect for buying. Genuinely caring owner. Suggesting good product for betterment of customer.
Mohit Khan –
Excellent working item????
Varun Mehta –
According to my opinion it is surely high quality product, one of the best product I’m getting from same site. And will surely recommend to my colleagues, family & friends!
Keval Singh –
Battery condition is brand new & it seems original to me.