APPLE A1582 – A1582 Original Laptop Notebook Battery
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
(8 customer reviews)
₹8,999 Original price was: ₹8,999.₹4,999Current price is: ₹4,999. ( FREE DELIVERY )
- Original OEM Apple Product
- Specifications : Internal Li-ion Battery
- Rating : 11.42V 74.9Wh
- Six Month Carry In Replacement Warranty
- Supplied Model no will be A1582 . Apple Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
267
People watching this product now!
SKU:
APPLEA15820001
Category: ORIGINAL
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Apple , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This Laptop Battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Apple |
| Specifications | 11.42V 74.9Wh |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | A1582 |
| Warranty | Six Month India Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Compatible Part Numbers
| A1493 | A1582 | ME864LL/A |
| ME866LL/A | 020-8146 | 020-8148 |
| 020-00009 | 1ICP9/56/76-1ICP9/32/60-2 | 020-8184 |
| 1ICP6/53/87-21ICP9/32/60-ICP9/56-76-2 |
Fit Laptop Models
| PRO Retina A1502 | MacBook Pro(ME662ZP/A) | MacBook Pro(MD212CH/A) |
| MacBook Pro(MF840CH/A) | MacBook Pro(ME864CH/A) | MacBook Pro(MGX72CH/A) |
| MacBook Pro(MF841CH/A) | MacBook Pro(MGX82CH/A) | MacBook Pro(ME865CH/A) |
| MacBook Pro(ME866CH/A) | MacBook Pro(ME866ZP/A) | MacBook Pro(ME864ZP/A) |
| MacBook Pro(MGX92CH/A) | MacBook Pro(ME865ZP/A) | MacBook Pro(MF839CH/A) |
| PRO Retina ME864 | Mid 2014 Early 2015 A1502 | MacBook Pro(MD213CH/A) |
| MacBook Pro(ME662CH/A) | MacBook Pro(MD213ZP/A) | MacBook Pro(MD212ZP/A) |
| PRO Retina ME865 | MacBook Pro Core i5 2.6 13 Late 2013 Retina | MacBook Pro Retina A1502(2014)ME866LL/A |
| MacBook Pro Core i7 2.8 13 Late 2013 Retina | A1502 MacBook Pro Core i5 2.4 13 Late 2013 Retina | MacBook Pro Retina A1502(2013)ME864LL/A |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Brand | APPLE |
| Battery Type | Original |
| Internal Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
8 reviews for APPLE A1582 – A1582 Original Laptop Notebook Battery
4.5
Based on 8 reviews
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
100%
of customers recommend the product
Show only

Sprash n –
Excellent battery????
Kantilal b –
Laptop performance after new battery has been seen good in working????
Hansa Jaymin –
No good quality battery, but service fast
Jasmin Girish –
Best product wise quality. Working efficiently. X
Chtna Mukesh –
Laptop performance after new battery has been seen good in working????
Bina Dilip –
Totally compatible as ny old battery perfectly same!
Ambika B –
Super powerful product for my LENOVO laptop????
M B Nayak –
Amazing battery, working perfectly for 4 hours, also mainly depend on usage! Great!