APPLE A1425- A1425 Original Laptop Notebook Battery
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
(9 customer reviews)
₹7,999 Original price was: ₹7,999.₹5,999Current price is: ₹5,999. ( FREE DELIVERY )
- Original OEM Apple Product
- Specifications : Internal Li-ion Battery
- Rating : 11.2V 74Wh
- Six Month Carry In Replacement Warranty
- Supplied Model no will be A1425. Apple Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
244
People watching this product now!
SKU:
APPLE14250001
Category: ORIGINAL
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Apple , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This Laptop Battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Apple |
| Specifications | 11.2V 74 Wh |
| Realtime Backup Time | 2.0-2.5 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | A1425 |
| Warranty | Six Month India Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Compatible Part Numbers
| A1437 | 020-7851-A |
Fit Models (use “ctrl+F” to find your model)
| MacBook Pro Retina 13 inch | A1425 | MD212 |
| MD231 | MacBook Pro 13 Retina A1425 | MC975LL/A |
| ME664LL/A | MC976LL/A | MD831LL/A |
| MacBook Pro(i5 3210M/256GB) | MacBook Pro(i5 3210M/128GB) | Macbook pro retina 13-inch A1425 |
| MD212CH/A | 2.3 15 Retina 2.4 15 Retina 2013 | 2.6 15 Retina 2.7 15 Retina |
| MacBook Pro Core i5 2.6 13 Retina 2013 | MacBook Pro Core i7 2.9 13 Retina 2012 | MacBook Pro Core i5 2.5 13 Retina 2012 battery |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Brand | APPLE |
| Battery Type | Original |
| Internal Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
9 reviews for APPLE A1425- A1425 Original Laptop Notebook Battery
4.8
Based on 9 reviews
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
100%
of customers recommend the product
Show only

Vikram N –
Quality of battery is wonderful and so is this battery????
Sumit J –
Battery is 100% fitting perfect and compatible too!
Kushal Rahul –
Excellent working item????
Nisha Bhatt –
According to my opinion it is surely high quality product, one of the best product I’m getting from same site. And will surely recommend to my colleagues, family & friends!
Dipipali N –
New condition battery.
Radhika M –
Battery with backup got great durability in it to gives longer time then usual batteries.
Keval Nayak –
Best speed possible delivery they provide????
Harsha Ramesh –
Till now as long as I have searched for battery this is only one online site for the qualitative items????
Bhupesh K –
There service of delivery product in safe ways made me impressed????