Apple 60w Magsafe 1 Laptop Charger – 16.5V 3.65A Apple Oem AC Power Adapter
₹4,999 Original price was: ₹4,999.₹2,999Current price is: ₹2,999. ( FREE DELIVERY )
- Apple Smart AC Power Adapter
- 100% OEM Apple Product
- Specifications : ( 14.85V 3.5A ) (L-Tip)
- Pin Type: Magsafe 1 L-Tip (Check Photographs)
- One Year Carry In Warranty
- Complimentary: Three Pin Power Cord / Connector (No Warranty)
- Supplied Model no may Vary. Specifications will be the Same.
102
People watching this product now!
SKU:
APPLE45WLTIPA13750001-1-2-1-1
Category: Original Laptop Adapter
Description
Description
Reliable power. Day in. Day out. |
Getting a trusted AC adapter shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like APPLE, this standard power adapter delivers a safe, powerful charge every time, and at an affordable price. |
| Standard power | This 60W power adapter delivers the power you need with an APPLE standard Magsafe 1 L-Tip (5 pin) Plug connector. |
| Protected from the unexpected | The built-in surge-protector helps keep your laptop safe from sudden power changes. |
| Forget broken cables | A quality cable specifically designed to alleviate stress from bending. |
| Stress-free connector | The connector reduces cord stress and allows easy access to your other ports. |
| Easy organization | Keep your cable neat and organized with the attached hook and loop fastener. |
| Peace-of-mind coverage | Rest easy with standard one-year limited warranty. |
Product Detail
| Color | White |
| Condition | New |
| Brand | Apple |
| Specifications | 16.5V 3.65A ( L- Tip ) |
| Warranty | One Year Carry In Warranty |
| Pin Size | Magsafe 1 L-Tip |
| Power Cord | Three Pin Indian Cord/ Connector ( No Warranty ) |
Compatible Part Numbers
| 661-5736 s | A1375 | 020-6920-B |
| 020-6920-A | 020-6921-B | 020-6920-01 |
| 020-6921-A |
Fit Laptop Models(use “ctrl+F” to find your model)
| A1370 | MC505 | MC506 s |
| MacBook 11 Air | MC507 | MC505LL/A 1.4 GHZ Core 2 DUO |
| MacBook Air 11 inch MC506LL/A | MacBook Air 11 inch MC505LL/A | MC505B/A |
| MC505LL/B | MC505E/A | MC505F/A |
| MacBook Air 11.6 inch MC505LL/A | MacBook Air A1390 s | MacBook Air 11.6 inch MC506CH/A s |
| MC506LL/B | MC506/A | MacBook Air 11 inch MC507LL/A |
| MacBook Air 11.6 inch MC506ZP/A | MacBook Air 11 inch MC906LL/A |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 15 × 10 cm |
| Brand | APPLE |
| Condition | NEW |
| Adapter Pin Size | L-Tip (5 pin) |

Reviews
Customer reviews
No reviews found