Acer AP19B5L- AP19B5L Original Laptop Notebook Battery
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
(9 customer reviews)
₹6,999 Original price was: ₹6,999.₹4,999Current price is: ₹4,999. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original ACER Product
- Battery Type : Internal Li-ion Battery
- Rating : 15.3V 54.0Wh
- Six Month Carry In Replacement Warranty
- Supplied Model no will be AP19B5L . ACER Part no may be different.
- Please Check Description for Compatible Part No.
261
People watching this product now!
SKU:
ACERAP19B5L0001
Category: ORIGINAL
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like ACER, this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an affordable price. |
| Standard Backup |
| This original ACER battery delivers the backup you need with high quality cells inside. |
| Protected from the unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your Laptop safe from sudden power changes. |
| Forget Down Time |
| A quality product specifically designed to enhance productivity with minimum down time. |
| Easy Organization |
| Very easy installation. Just plug and play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Product Detail
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | ACER Original |
| Specifications | 15.4V 54.0Wh |
| Realtime Backup Time | 2.0-2.5 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | AP19B5L |
| Warranty | Six Month India Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Compatible Part Numbers
| AP19B5L | KT00405010 |
`
Fit Laptop Models(use “ctrl+F” to find your model)
| Aspire 5 A515-43 | Aspire 5 A515-43-R19L | Aspire Vero AV15-51 |
| Aspire 5 A515-43-R6WW | Aspire 5 A515-43-R6DE | Aspire 5 A515-43-R5RE |
| Aspire 5 A515-43-R057 | Aspire 5 A515-43-R9MG | Aspire 5 A515-43-R4MG |
| Aspire 5 A515-43-R4HV | Aspire 5 A515-43-R4Z2 | Aspire 5 A515-43-R22T |
| Aspire 5 A515-43-R636 | Aspire 5 A515-43-R0BV | Aspire 5 A515-43-R6MB |
| Aspire 5 A515-43-R6FB | Aspire 5 A515-43-DDR4 | Aspire 5 A515-43-R73N |
Additional information
| Weight | 0.9 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 15 cm |
| Brand | ACER |
| Battery Type | Original |
| Cell Type | Li-Polymer |
| Internal Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
9 reviews for Acer AP19B5L- AP19B5L Original Laptop Notebook Battery
4.4
Based on 9 reviews
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
89%
of customers recommend the product
Show only

Giriver Singh –
Working for 3 hr n quick delivery.
Anuj M –
Genuine persons & battery, Working of battery is excellent.
Aman Soni –
According to the price battery is of high quality and long lasting as of for now!
Keyur Nitin –
Battery is of great compatibility! 1 long lasting duration to work constant 2 backup means on standby also very good working 3 totally same battery like my first battery 4 fitting od battery very easy 5 four to five hours giving battery life
Praveen Bhatt –
Costly battery! But in good condition.
Jasmin Kumar –
battery condition is good???? can trust this dealer.
Ankur Rajulal –
Product is having great quality and high cell helps to delivery good battery and backup!
Mital V –
100% original item????
Hasumati N –
Excellent battery, Original, New condition, Powerful quality, Charging in less time, Working for long, Backup also superb, Can replace within one year Home delivery, 100 percent refund back.