ACER AP13C3I- AP13C3I Original Laptop Notebook Battery
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
(14 customer reviews)
₹6,999 Original price was: ₹6,999.₹4,999Current price is: ₹4,999. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original ACER Product
- Battery Type: Internal Li-Ion Battery
- Rating : 14.8V 54Wh
- Six Month Carry In Replacement Warranty
- Supplied Model no will be AP13C3I . ACER Part no may be different.
- Please Check Description for Compatible Part No.
252
People watching this product now!
SKU:
ACERAP13C3I0001
Category: ORIGINAL
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted laptop battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Acer , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This laptop battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Acer Original |
| Specifications | 14.8V 54Wh |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | AS15B3N |
| Warranty | Six Month India Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Compatible Part Numbers
| 3ICP7/67/90 | AP13C3i |
Fit Laptop Models
| ASPIRE P3-131-4602 | ASPIRE P3-131-4833 | Aspire P3-131 |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Brand | ACER |
| Battery Type | Original |
| Cell Type | Li-Polymer |
| Internal Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
14 reviews for ACER AP13C3I- AP13C3I Original Laptop Notebook Battery
4.4
Based on 14 reviews
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
93%
of customers recommend the product
Show only

Dipak Soni –
Quality wise battery is excellent ????
Nilesh Barot –
Package of battery was very good and safe???
Vedanth –
For my laptop this battery is perfectly compatible.
Arman Memon –
My laptop is rocking after using this battery ???
Verma Tina –
Issues while charging the laptop.. Not fully charging
Milan Shah –
Qualitative product as per my opinion! Very good battery for normal 3-4 hours.
Hritik Nagargoje –
New condition battery????
Ritik Sakhre –
Battery is working very good and that too in brand new condition of HP packaging.
Sachin Bhatt –
Thanks for such speed delivery of battery.
Bhupesh Yadav –
Battery is compatible for my HPlaptop.