ACER AL15B32 – AL15B32 Original Laptop Notebook Battery
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
(10 customer reviews)
₹6,999 Original price was: ₹6,999.₹3,999Current price is: ₹3,999. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original ACER Product
- Battery Type: Internal Li-Ion Battery
- Rating : 11.56V 56Wh
- Six Month Carry In Replacement Warranty
- Supplied Model no will be AL15B32. ACER Part no may be different.
- Please Check Description for Compatible Part No.
272
People watching this product now!
SKU:
ACERAL15B320001
Category: ORIGINAL
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted laptop battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Acer , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This laptop battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Acer Original |
| Specifications | 11.1V 56Wh |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | AL15B32 |
| Warranty | Six Month India Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Compatible Part Numbers
| 31CR17/65-2 | AL15B32 | KT.00603.011 |
Fit Laptop Models ( use ” ctrl+F” to find your model)
| Aspire V5-591G | Aspire V5-591G-50BA | Aspire V15 V5-591G |
| Aspire V5-591G-71K2 | Aspire V5-591G-54PC | Aspire V5-591G-711Z |
| V5-591G-70GU | Aspire V5-591G-76R6 | Aspire V5-591G-57LK |
| Aspire V5-591G-571F | V5-591G-58ZR | Aspire V5-591G-58ZR |
| Aspire V5-591G-777P | Aspire V5-591G-54XY | Aspire V5-591G-70S6 |
| V5-591G-711Z | V5-591G-55UY | V5-591G-57LK |
| V5-591G-53QR | Aspire V5-591G-75YC | V5-591G-51W2 |
| Aspire V5-591G-53QR | V5-591G-75YC | Aspire V5-591G-75GP |
| Aspire V5-591G-52AL | aspire V5-591G EDG | Aspire V5-591G-55YJ |
| Aspire V5-591G-55UY | Aspire V5-591G-75C9 | Aspire V5-591G-51W2 |
| Aspire V5-591G-70GU | Aspire V5-591G-54CT | Aspire V5-591G-75EA |
| ASPIRE V5-591G-75AE | ASPIRE V5-591G-58KC |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Brand | ACER |
| Battery Type | Original |
| Cell Type | Lithium-Ion |
| Internal Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
10 reviews for ACER AL15B32 – AL15B32 Original Laptop Notebook Battery
4.6
Based on 10 reviews
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
90%
of customers recommend the product
Show only

Utsav Patel –
Quality of battery is excellent!
Yuvi –
Battery is original and good going as off for now.
Hardik Vaseta –
Battery model of ASUS is fully compatible to my laptop. Fitting is easy. Proper condition battery.
Dhankecha n –
Very good battery with very good backup as well. Highly recommended.
Rutvik Upadhyay –
Excellent battery, Superb quality, Amazing backup, Fast delivery, 1 year warranty, Long running item,
Sweta Mathur –
So/So working battery????
Jubin Khan –
Battery is very good and surely original. It is good for buying.
Virender –
Excellent working condition battery??
suraj vyas –
Plan of one year warranty is good limit for purchasing the battery. This service would help in battery problem????
mona m –
– Performance is super amazing. – Best working product. – Good going till now. – 100% worth it to buy.