AVITA CN6613-2S3P – CN6613-2S3P Original Laptop Notebook Battery
₹7,999 Original price was: ₹7,999.₹5,999Current price is: ₹5,999. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original Avita Product
- Battery Type :Li-ion Battery
- Rating : 7.6V 36.71Wh
- 6 Month India Replacement Warranty (Door Delivery Door Support)
- Supplied Model no will be CN6613-2S3P Avita Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
150
People watching this product now!
SKU:
AVITACN66132S3P0001
Categories: MASTER123, Original Laptop Battery, S14, TOSHIBA
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Avita, this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This Laptop Battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Replacement Warranty (Door Delivery Door Support) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Avita Original |
| Specifications | 7.6V 36.71Wh |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | CN6613-2S3P |
| Warranty | Six Month India Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Compatible Part Numbers
| CN6613-2S3P | 4070275-2P | H-4070275P |
Fit Laptop Models
| LIBER 13.3 | MAIBENBEN MaiBook S431 | PURA NS14A6 |
| 13.3in ns13a2 | NS14A6ANF561 | NS14A2 |
| Liber V14 Intel NS14A8 | NS14A6UKU441 | NS14A6ANV561S |
| NS14A8ANF562 | Liber NS13A2SG019P | Liber 14 NS14A4ANF541-FL |
| R3700U | NS14A8ANF562-MB | ANV561-SLA |
| NS14A8ANF561-CS | Liber NS13A2TW024P |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 15 cm |
| Brand | AVITA |
| Battery Type | Original |
| Cell Type | Li-Polymer |
| Internal Battery | Yes |

Reviews
Customer reviews
No reviews found