DELL P90F – JPFMR Original Laptop Notebook Battery
₹7,999 Original price was: ₹7,999.₹4,999Current price is: ₹4,999. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original Dell Product
- Battery Type : Internal Li-ion Battery
- Rating : 11.4V 42Wh
- Six Month India Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support )
- Supplied Model no will be JPFMR. Dell Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
73
People watching this product now!
SKU:
DELLJPFMR00009
Category: DELL
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted laptop battery shouldn?t be a shot in the dark. With a reliable name like Dell , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This laptop battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Dell Original |
| Specifications | 11.4V 42Wh |
| Cell Type | Li-Ion |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | JPFMR |
| Warranty | Six Month India Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Compatible Part Numbers
| ?3ICP5/57/78 | ?JPFMR | ?7T0D3 |
| ? 07GDY | ?16DPH | ?65N6H |
| ?016DPH |
Fit Models?(use ?ctrl+F? to find your model)
| P90F | ?Chromebook 3100 | ?Chromebook 3100 DFXFX |
| ? Chromebook 3100 7RGRC | ?Chromebook 3100 1018809312656 | ? Chromebook 3100 S004C31002N111US |
| ?Chromebook 3100 1WCWD | ? Chromebook 3100 G4YY1 | ?Chromebook 3100 W4T5R |
| ?Chromebook 3100 CB3100DXYUS | ?Chromebook 3100 S002C310011US | ?Chromebook 3100 RHC67 |
| ?Chromebook 3100 G2GJC | ?Chromebook 3100 YPKD0 | ? Chromebook 3100 S011C31002N111US |
| ?Chromebook 3100 T1N2M | ?Chromebook 3100 N012CHB310011EMEA | ? Chromebook 3100 S002C31002N111US |
| ?Chromebook 3100 0VM5R | ?Chromebook 3100 2-in-1 D3PP6 | ?Chromebook 3100 J0JW4 |
| ?Chromebook 3100 CB3100DXYWS | ? Chromebook 3100 S001C310011US | ?Chromebook 3100 1HP03 |
| ?Chromebook 3100 VH5H8 | ?Chromebook 3100 W8YJK | ?Chromebook 3100 CB3100DXYXS |
| ?Chromebook 3100 S004C310011US | ? Chromebook 3100 921MP | ?Chromebook 3100 04FHP |
| ? Chromebook 3100 NWMGY | ?BChromebook 3100 TO015C310011US | ?Chromebook 3100 S002CHB310011UKIE |
| ?Chromebook 3100 NTTW2 | ?Chromebook 3100 5783K | ? Chromebook 3100 VWYN6 |
| ?Chromebook 3100 N014CHB310011EMEA | ? Chromebook 3100 D254V | ? Chromebook 3100 CB3100DXYVS |
| ?Chromebook 3100 S003C310011US | ?Chromebook 3100 9V222 | ?Chromebook 3100 2-in-1 877RV |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 10 × 5 cm |
| Brand | DELL |
| Battery Type | Original |
| Internal Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |

Reviews
Customer reviews
No reviews found