DELL 7FJ92 – 7FJ92 Genuine Original Laptop Notebook Battery
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
(9 customer reviews)
₹4,999 Original price was: ₹4,999.₹2,999Current price is: ₹2,999. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original DELL Product
- Specifications : 6 Cell Li-ion Battery
- Rating : 11.1V 56Wh
- One Year Carry In Replacement Warranty
- Supplied Model no will be 7FJ92. DELL Part no may be different.
- Please Check Description for Compatible Part No.
85
People watching this product now!
SKU:
DELL7FJ9200001
Category: ORIGINAL
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted laptop battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Dell , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This laptop battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Dell Original |
| Specifications | 11.1V 56Wh |
| Cell Type | Li-Ion |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | 7FJ92 |
| Warranty | Six Month India Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Compatible Part Numbers
| 7FJ92 | TXWRR | Y5XF9 |
| 4JK6R | CYDWV | 0TXWRR |
| 312-0997 | 312-0998 | 04D3C |
| 0TY3P4 | 04GN0G | R5PJR |
Fit Laptop Models
| Vostro 3500 | Vostro 3400 | Vostro 3700 |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
| Condition | NEW |
| Brand | DELL |
| Battery Type | Lithium |
9 reviews for DELL 7FJ92 – 7FJ92 Genuine Original Laptop Notebook Battery
4.7
Based on 9 reviews
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
100%
of customers recommend the product
Show only

Bansri Anil –
Seriously it is same as my old battery just perfect like that????
Mahesh Raval –
Very good Excellent
Ranjit KUMAR –
Good battery, Original one, At such affordable price, is really very good to go on buying.
Ranjit B –
Good battery, Original one, At such affordable price, is really very good to go on buying.
Kanchan M –
True site to buy any original products and perfect battery
Manish H –
Amazing quality battery, Working for good 4 hours, Also have one year warranty,
Ramesh jAY –
Battery is excellent ????
Kantilal N –
Huge powerful cells giving best performance out of the battery.
Punam Suresh –
Duration of working with battery is quite long for any professional!