RAZER RZ09-0102 – RZ09-0102 Genuine Original Laptop Notebook Battery
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
(8 customer reviews)
₹9,999 Original price was: ₹9,999.₹7,999Current price is: ₹7,999. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original RAZER Product
- Battery Type : Internal Li-ion Battery
- Rating : 11.1V 71.4Wh
- Six Month Carry In Replacement Warranty
- Supplied Model no will be RZ09-0102. RAZER Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
280
People watching this product now!
SKU:
RAZERRZ0901020001
Category: ORIGINAL
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like RAZER , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This Laptop Battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your Laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | RAZER Original |
| Specifications | 11.1V 71.4Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 2.0-2.5 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | RZ09-0102 |
| Warranty | Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Compatible Part Numbers
Betty
Fit Laptop Models(use “ctrl+F” to find your model)
| Blade 14 | Rz09-01302e21 | RZ09-0102 |
| Blade Pro 2014 | RZ9-01021101-R3U | RZ09-01161E31 |
| RZ09-0116 | RZ09-01021101 | Blade 14(512GB) |
| Blade 14(2015) | Blade 14(2013) | RZ09-01020101 |
| RZ09-01021102 | RZ09-01161E32-R3U1 | RZ09-01301E22 |
| Blade 14(256GB) | RZ09-01301E41 | RZ09-01021101-R3U1 |
| RZ09-01301E20 | RZ09-01301E21 | BLADE 14 2015 |
| BLADE 14 2014 | BLADE 14 2013 | RZ09-01020101-R3U1 |
| RZ09-01302E22 | Blade 14(128GB) | RZ09-01302E21-R3U1 |
| RZ09-01020102 | RZ09-01161E30 | BLADE 14 INCH(2015) |
| BLADE 14 INCH(256GB) | RZ09-01021101-R3W1 | BLADE 14 INCH(2013) |
| RZ09-01021101-R3B1 | RZ09-0102Q102 | BLADE 14 INCH(2014) |
| RZ09-01161R32 | BLADE 14 INCH(512GB) | BLADE 14 INCH(128GB) |
Additional information
| Weight | 0.9 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 30 × 5 cm |
| Brand | RAZER |
| Battery Type | Original |
| Cell Type | Li-Polymer |
| Internal Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
| Condition | NEW |
8 reviews for RAZER RZ09-0102 – RZ09-0102 Genuine Original Laptop Notebook Battery
4.4
Based on 8 reviews
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
88%
of customers recommend the product
Show only

Shima K –
Long long long timing giving product, Solid Working of battery????
Payal Parmar –
Fast replacement. Quick one.
Danney G –
Great life of battery duration. Worked for straight 3-4 hours.
Shital SHAH –
100% genuine battery, Genuine product, Excellent choice to go on, Better than market price.
jIGAR U –
Performance of battery is just wonderful and compatible fitting in my TOSHIBA laptop.
Kamini H –
??? original battery, Best battery ever????
Raj S –
Battery price is high but they are giving quality product. There is no damage in battery.
Bhavisha K –
Very good battery. It’s been 4 months and still it is wonderful while using.