SAMSUNG AA-PLZN4NP – AA-PLZN4NP Original Laptop Notebook Battery
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
(8 customer reviews)
₹9,999 Original price was: ₹9,999.₹7,999Current price is: ₹7,999. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original SAMSUNG Product
- Battery Type : Li-Ion Battery
- Rating : 7.5V 49Wh
- Six Month Replacement Warranty
- Supplied Model no will be AA-PLZN4NP. SAMSUNG Part no may be different.
- Please Check Description for Compatible Part No.
185
People watching this product now!
SKU:
SAMSUMGAA-PLZN4NP01
Category: SAMSUNG
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted laptop battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Samsung , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This laptop battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Samsung Original |
| Specifications | 7.5V 49Wh |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | AA-PLZN4NP |
| Warranty | Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Compatible Part Numbers
| 1588-3366 | AA-PLZN4NP | BA43-00352A |
Fit Laptop Models(use “ctrl+F” to find your model)
| XE700T1C | XE700T1C-A02DE | XQ700T1C |
| XE700T1C-A05UK | XE700T1C-A02NL | XE700T1C-A02FR |
| XE700T1C-A03PL | ATIV smart PC Pro XE700T1C | XE700T1C-A02AU |
| XE700T1C-A04US | XE700T1C-G02IT | XE700T1C-H01MY |
| XE700T1C-G01DE | XE700T1C-A03CH | XE700T1C-H01UK |
| XE700T1C-K01US | XE700T1C-A01PL | XE700T1C-A01FR |
| XE700T1C-A06UK | XE700T1C-A01BE | XE700T1C-A01CA |
| ATIV smart PC Pro XE700T1C-A02DE | XE700T1C-AB2AU | XE700T1C-AB1AU |
| ATIV smart PC Pro XE700T1C-A01FR | ATIV smart PC Pro XE700T1C-A02NL | ATIV smart PC Pro XE700T1C-A01PL |
| ATIV smart PC Pro XE700T1C-A02FR | XE700T1C-A04AT | ATIV smart PC Pro XE700T1C-A03PL |
| XE770T1C-G02CH | XE700T1C-H01PT | CS-SXE700NB |
| XE700T1C-H02IT | XE700T1C-MS1DE | XQ700T1C-F52 |
| XQ700T1C-A52 | XQ700T1C-A53 | XQ700T1C-A51S |
| XQ700T1C-A54 | XQ700T1C-F53 | XQ700T1C-F54 |
| XQ700T1C-A21S |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Brand | SAMSUNG |
| Battery Type | Original |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries |
| External Battery | Yes |
8 reviews for SAMSUNG AA-PLZN4NP – AA-PLZN4NP Original Laptop Notebook Battery
4.5
Based on 8 reviews
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
100%
of customers recommend the product
Show only

Sumil H –
Quality of product happy with the product. Very good workings.
Lalit Nikhil –
Long lasting working battery wonderful duration of working giving battery.
Manav Jain –
Super speedy delivery.
krishna b –
Very good working item. Perfect for buying????
Bina Mahesh –
Battery quality is preforming good out of it as the battery is. Very good and excellent experience of working on such battery life????
Chadni Verma –
Actual battery 100/100 original for sure????
Nilesh Vijay –
They say battery will work for 3-4 hr bt it is only working 3 hrs.
Arunbhai –
Service is excellent and cooperative staff. Very polite and suggestive persons.