Splendid Branded Laptop Battery DELL H5CKD High Quality Battery
₹6,999 Original price was: ₹6,999.₹4,999Current price is: ₹4,999. ( FREE DELIVERY )
- Splendid Branded Battery
- Battery Type : Internal Li-ion Battery
- Rating : 15V 53Wh
- Six Month Carry In Replacement Warranty
- Please Check Description for Compatible Part Number
- High Grade Li polymer Cells are used with all Quality Benchmark Test
178
People watching this product now!
SKU:
SPLENDIDH5CKD0001
Category: Splendid Battery
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Splendid , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This Laptop Battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Carry In Replacement Warranty. |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Splendid |
| Specifications | 15V 53Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Battery Model No | H5CKD |
| Warranty | Six Months Carry In Replacement Warranty |
Compatible Part Numbers
| 4ICP5/57/78 | 7T8CD | TXD03 |
| 9077G | H5CKD |
Fit Laptop Models
| Latitude 3510 | Latitude 3410 | inspiron 14 5402 |
| Inspiron 14 5401 | Inspiron 15 5501 | Inspiron 7306 |
| Inspiron 13 7300 | Latitude 14 3410 | Inspiron 14 5400 |
| Inspiron 15 5502 | Inspiron 13 5300 | Vostro 14 5401 |
| Inspiron 13 7306 2-in-1 | Vostro 15 5501 | inspiron 14 5405 |
| Vostro 13 5300 | inspiron 15 7506 2-in-1 | Inspiron 13 7300 2-in-1 |
| Inspiron 15 7500 2-in-1 | Inspiron 14 7405 | Inspiron 14 5408 |
| Inspiron 15 5501-FV9G2 | Inspiron 15 5508 | Inspiron 14 5401-PXC2V |
| Inspiron 14 5401-TT29Y | Inspiron 15 7506 2-in-1 P97F | Inspiron 14 5401-03N83 |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Internal Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
| Brand | SPLENDID |
| Battery Type | Compatible |

Reviews
Customer reviews
No reviews found