ASUS B31N1912 – B31N1912 Original Laptop Notebook Battery
₹6,999 Original price was: ₹6,999.₹5,999Current price is: ₹5,999. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original ASUS Product
- Specifications : Internal Li-ion Battery
- Rating : 11.55V 42Wh
- Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support )
- Supplied Model no will be B31N1912 . ASUS Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
206
People watching this product now!
SKU:
ASUSB31N19120001
Category: ASUS
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like ASUS, this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an affordable price. |
| Standard Backup |
| This Original ASUS battery delivers the backup you need with high quality cells inside. |
| Protected from the unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your Laptop safe from sudden power changes. |
| Forget down time |
| A quality product specifically designed to enhance productivity with minimum down time. |
| Easy organization |
| Very easy installation. Just plug and play in your Laptop. |
| Peace-of-mind coverage |
| Rest Easy with Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | ASUS Original |
| Specifications | 11.55V 42Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 2.0-2.5 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | B31N1912 |
| Warranty | Six Month Replacement Warranty (Door Delivery Door Support) |
Compatible Part Numbers
| 0B200-03680000 | B31N1912 | 0B200-03680200 |
Fit Laptop Models(use “ctrl+F” to find your model)
| E410MA | VivoBook 14 E410MA | VivoBook 14 L410MA |
| VivoBook E510MA | VivoBook E410KA | VivoBook 14 E410MA-EK211T |
| Vivobook 14 E410MA-EK991TS | VivoBook 14 E410MA-EK946TS | VivoBook 14 E410MA-EK007TS |
| VivoBook 14 E410MA-EK367TS | Vivobook 14 E410MA-EK028TS | VivoBook 14 E410MA-EK026TS |
| VivoBook 14 E410MA-EK018TS | VivoBook 14 E410MA-EK505T | VivoBook 14 E410MA-EK017TS |
| VivoBook 14 E410MA-EK327TS | VivoBook 14 E410MA-EK542T | VivoBook 14 L410MA-BV058TS |
| VivoBook E410KA-EK139TS | VivoBook E510KA | VivoBook 14 E410MA-EK319T |
| VivoBook 14 E410MA-BV1169TS | VivoBook 14 L410MA-BV053TS | VivoBook 14 L410MA-BV076TS |
| VivoBook 14 L410MA-BV077TS | Vivobook 14 E410MA-EK087T | VivoBook 14 E410MA-EK321T |
| VivoBook 14 L410MA-BV037TS | VivoBook 14 E410MA-EK378T | VivoBook E510KA-EJ033TS |
| VivoBook 14 F414MA-EK715T | VivoBook 14 F414MA-EK1821TS | VivoBook 14 F414MA |
| VivoBook 14 F414MA-EK453T |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Brand | ASUS |
| Battery Type | Original |
| External Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |

Reviews
Customer reviews
No reviews found