Splendid Branded Laptop Battery for LENOVO L19M3PF1 High Quality Battery
₹6,999 Original price was: ₹6,999.₹4,999Current price is: ₹4,999. ( FREE DELIVERY )
- Splendid Branded Battery
- Battery Type : Internal Li-ion Battery
- Rating : 11.4V 45Wh
- Six Month Carry In Replacement Warranty
- Please Check Description for Compatible Part Number
- High Grade Li-Ion Cells are used with all Quality Benchmark Test
258
People watching this product now!
SKU:
SPLENDIDL19M3PF10001
Category: Splendid Battery
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Splendid , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This Laptop Battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Carry In Replacement Warranty. |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Splendid |
| Specifications | 11.4V 45Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Battery Model No | L19M3PF9 |
| Warranty | Six Months Carry In Replacement Warranty |
Compatible Part Numbers
| L19M3PF1 | L19L3PF1 | L19D3PF2 |
| SB10V25235 | L19C3PF1 | L19D3PF1 |
| SB10V25248 | SB10V25236 | SB10V25242 |
| 5B10W67364 | SB10V25247 | 5B10W67257 |
| SB10W67411 | SB10W67400 | 5B10V25250 |
Fit Models (use “ctrl+F” to find your model)
| ThinkBook 14 | ThinkBook 15 | ThinkBook 14-IML |
| ThinkBook 15-IIL | ThinkBook 14-IIL | ThinkBook 15-IML |
| ThinkBook 15-IIL(20SM) | ThinkBook 14-IIL(20SL) | ThinkBook 15-IML(20RW) |
| ThinkBook 14-IML-20RV006TGE | ThinkBook 14 20RV000CCD | ThinkBook 14-IML(20RV) |
| ThinkBook 14 20RV000GCD | ThinkBook 15-IML(20RW0044GE) | ThinkBook 14 20RV000ACD |
| ThinkBook 14 20SLA005CD | ThinkBook 14-IML(20RV005WGE) | ThinkBook 15-IIL(20SM002AGE) |
| ThinkBook 15-IIL(20SM002BGE) | ThinkBook 15-IML(20RW0046GE) | ThinkBook 15 20RW0035TW |
| ThinkBook 14-IIL(20SL0032GE) | ThinkBook 15 20SM003FMH | ThinkBook 15 20SM003DMH |
| ThinkBook 15-IML(20RW0045GE) | ThinkBook 14-IML(20RV006UGE) | ThinkBook 15-IML(20RW0041GE) |
| ThinkBook 14-IIL(20SL0030GE) | ThinkBook 15-IML(20RW0043GE) | ThinkBook 15 20SM003GMB |
| ThinkBook 15 20RW0002UK | ThinkBook 15 20RW0001UK | ThinkBook 15 20RW000XCD |
| ThinkBook 15 20RWA069HH | ThinkBook 15 20SM0013US | ThinkBook 15 20RW003GHH |
| ThinkBook 15 20SM0015US |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Brand | SPLENDID |
| Battery Type | Compatible |
| Internal Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |

Reviews
Customer reviews
No reviews found