DELL W298C – W298C Genuine Original Laptop Notebook Battery
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
(8 customer reviews)
₹3,999 Original price was: ₹3,999.₹3,499Current price is: ₹3,499. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original Dell Product
- Battery Type : Internal Li-ion Battery
- Rating : 11.1V 49Wh
- Six Month Replacement Warranty
- Supplied Model no will be W298C. Dell Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
148
People watching this product now!
SKU:
DELLW298C0001
Category: ORIGINAL
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted laptop battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Dell , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This laptop battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Dell Original |
| Specifications | 11.1V 49Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | W298C |
| Warranty | Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Compatibles Part Numbers
| U011C | 312-0814 | W298C |
| X411c | X415C | W269C |
| R725C | X413C | W303C |
| 312-0815 | 451-10692 | W267C |
| U335C |
Fit Laptop Models
| Studio XPS 16 | Studio XPS 1640 | Studio XPS 1645 |
| Studio XPS 1647 | Studio XPS M1640 | PP35L |
| Studio XPS 1640n |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
| Condition | NEW |
| Brand | DELL |
| Battery Type | Lithium |
8 reviews for DELL W298C – W298C Genuine Original Laptop Notebook Battery
4.9
Based on 8 reviews
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
100%
of customers recommend the product
Show only

Indu N –
HP is itself a reliable company branded one so it’s battery is also excellent and in working progress!
Kamlesh Oza –
Good pricing! ????
Maya Zala –
Long lasting working battery wonderful duration of working giving battery.
Bandhan Vyas –
Excellent working battery. 100% original battery just like my existing battery????
Kosha Pandya –
Running in good speed and new condition!
Amar Suresh –
Very good working item. Perfect for buying????
Jagruti Modi –
Battery quality is preforming good out of it as the battery is. Very good and excellent experience of working on such battery life????
Depika N –
Actual battery 100/100 original for sure????