Splendid Branded Laptop Battery for DELL JK6Y6 High Quality Battery
₹7,999 Original price was: ₹7,999.₹4,999Current price is: ₹4,999. ( FREE DELIVERY )
- Splendid Branded Battery
- Battery Type :Internal Li-ion Battery
- Rating : 11.25V 40Wh
- Six Month Carry In Replacement Warranty
- Please Check Description for Compatible Part Number
- High Grade Li ion Cells are used with all Quality Benchmark Test
Available on backorder
253
People watching this product now!
SKU:
SPLENDIDJK6Y60001
Category: Splendid Battery
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Splendid , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This Laptop Battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Carry In Replacement Warranty. |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Splendid |
| Specifications | 11.25V 40Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Battery Model No | JK6Y6 |
| Warranty | Six Months Carry In Replacement Warranty |
Compatible Part Numbers
| CF5RH | C5KG6 | 3ICP5/57/78 |
| 5NDNH | JK6Y6 |
Fit Laptop Models(use “ctrl+F” to find your model)
| Latitude 3510 | Latitude 3410 | Inspiron 5406 |
| Inspiron 5502 | Inspiron 5400 | Vostro 5502 |
| Vostro 5402 | Inspiron 5402 | Inspiron 13 5301 |
| Vostro 5401 | Inspiron 5505 | New Inspiron 15 5000 |
| Inspiron 14 5406 2-in-1 | Inspiron 5501 | Vostro 5501 |
| Vostro 14 5402 | Inspiron 5405 | Inspiron 5401 |
| Latitude 15 3510 | Inspiron 14 5400 2 in 1 | Inspiron 7405 |
| Inspiron 5300 | Inspiron 5408 | VOSTRO 14 5402-R1625D |
| Vostro 14 5402-R1605D | Vostro 14 5402 V4I5003W | Inspiron 5509 |
| Inspiron 5508 | Vostro 14 5402-R1628DTW | Vostro 14 5402-R1728DTW |
| Vostro 14 5402-RGX6Y |
Additional information
| Weight | 0.9 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 15 cm |
| Internal Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
| Brand | SPLENDID |
| Battery Type | Compatible |

Reviews
Customer reviews
No reviews found