Splendid Branded Laptop Battery for HP BM04XL High Quality Battery
₹4,999 Original price was: ₹4,999.₹3,999Current price is: ₹3,999. ( FREE DELIVERY )
- Splendid Branded Battery
- Battery Type : Internal Li-ion Battery
- Rating : 7.7V 56.2Wh
- Six Month Carry In Replacement Warranty
- Please Check Description for Compatible Part Number
- High Grade Li ion Cells are used with all Quality Benchmark Test
Available on backorder
257
People watching this product now!
SKU:
SPLENDIDBM04XL0001
Category: Splendid Battery
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Splendid , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This Laptop Battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Carry In Replacement Warranty. |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Splendid |
| Specifications | 7.7V 56.2Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Battery Model No | BM04XL |
| Warranty | Six Month Carry In Replacement Warranty |
Compatible Part Numbers
| BM04XL | L02031-2C1 | L02478-855 |
| HSTNN-DB8L | L02031-541 | BM04056XL |
| L02031-241 | L02475-855 | HSTNN-UB7L |
Fit Laptop Models(use “ctrl+F” to find your model)
| EliteBook x360 1030 G3 | EliteBook x360 1030 G3 45X96UT | EliteBook x360 1030 G3 3ZH01EA |
| Elitebook 1030 X360 G3 | Elitebook1030 G3 | Elitebook x360 1030 G3 4WW35PA |
| EliteBook x360 1030 G3 4WW20PA | EliteBook x360 1030 G3 4WW24PA | EliteBook x360 1030 G3 4SU65UT |
Additional information
| Weight | 0.9 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 30 × 5 cm |
| Brand | SPLENDID |
| Battery Type | Original |
| Internal Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
| Condition | NEW |

Reviews
Customer reviews
No reviews found