Microsoft Surface-2 – Surface-2 Genuine Original Laptop Notebook Battery
⭐⭐⭐⭐⭐
(7 customer reviews)
₹9,999 Original price was: ₹9,999.₹6,499Current price is: ₹6,499. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original Microsoft Product
- Specifications : Internal Li-ion Battery
- Rating : 7.57V 45.2Wh
- Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support )
- Supplied Model no will be Surface-2. Microsoft Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
232
People watching this product now!
SKU:
MICROSOFTSURF20001
Category: MICROSOFT
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Microsoft , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an affordable price. |
| Standard Backup |
| This battery delivers the backup you need with high quality cells inside. |
| Protected from the unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your Laptop safe from sudden power changes. |
| Forget down time |
| A quality product specifically designed to enhance productivity with minimum down time. |
| Easy organization |
| Very easy installation. Just plug and play in your Laptop. |
| Peace-of-mind coverage |
| Rest Easy with Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Microsoft |
| Specifications | 7.57V 45.2Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 2.0-2.5 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | Surface-2 |
| Warranty | Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Compatible Part Numbers
| DYNK01 | G3HTA036H | 2ICP3/56/138-2 |
| 2ICP3/56/136-2 |
Fit Laptop Models
| Surface 2 | Surface 1769 | MICROSOFT Surface 2 13.5Inch |
| Surface 2-LQL-00015 | Surface 1 1769 | Surface 2-DAG-00123 |
| Surface 1769 | Surface 1 M1769 | Surface 1782 |
| Surface 2-LQN-00004 | Surface 1782 |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Brand | MICROSOFT |
| Battery Type | Original |
| Internal Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
7 reviews for Microsoft Surface-2 – Surface-2 Genuine Original Laptop Notebook Battery
5.0
Based on 7 reviews
⭐⭐⭐⭐⭐
100%
of customers recommend the product
Show only

Nil Vagela –
I wanted the same original battery like my previous battery but couldn’t find anywhere and here at this site I have found same model and same type battery. Perfectly fitting with my lapi???? 10/10 from me to this site!
Mita Vyas –
Working of battery is excellent.
Shiva N –
Having good battery working duration..in short great performance battery.
Reshma B –
Goood Batteryy For Purchasing.
Zeba Mukhtar –
NICE PRODUCT.
Jinal D –
Opinion according to me for this battery is it is good working for 2-3 hours. And also has warranty. Thank you sir!
Vasant Sharma –
Top class service. Excellent powerful cells. Original battery at good price.