APPLE A1331 – A1331 Original Laptop Notebook Battery
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
(8 customer reviews)
₹5,999 Original price was: ₹5,999.₹3,999Current price is: ₹3,999. ( FREE DELIVERY )
- Original OEM Apple Product
- Specifications : Internal Li-ion Battery
- Rating : 11.4V 5400mAh
- Six Month Carry In Replacement Warranty
- Supplied Model no will be A1331. Apple Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
134
People watching this product now!
SKU:
APPLEA13310001
Category: ORIGINAL
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Apple , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This Laptop Battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Apple |
| Specifications | 10.95V 5400mAh |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | A1331 |
| Warranty | Six Month India Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Compatible Part Numbers
| A1342 | 020-6582-A | A1331 |
| 020-6809-A | 020-6580-A | 020-6810-A |
Fit Laptop Models
| Macbook Pro 15 MV932CH/A | MacBook Pro 15 Series | Macbook Pro 15 MV902CH/A |
| Macbook Pro 15 MV922CH/A | Macbook Pro 15 MV912CH/A | MacBook Pro 17 Series |
| Macbook Pro 15 MPTR2CH/A | Macbook Pro 15 MLH32CH/A | Macbook Pro 15 MLW72CH/A |
| Macbook Pro 15 MLH42CH/A | Macbook Pro 15 MPTT2CH/A | Macbook Pro 15 MLW82CH/A |
| Macbook Pro 15 MPTU2CH/A | Macbook Pro 15 MPTV2CH/A | |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Brand | APPLE |
| Battery Type | Original |
| Internal Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
8 reviews for APPLE A1331 – A1331 Original Laptop Notebook Battery
4.5
Based on 8 reviews
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
100%
of customers recommend the product
Show only

Khatri Rina –
Good quality battery!
Bina Tiwari –
Trusted seller for sure. Wonderful
Tapan B –
Amazing and good battery. Working also long and in nice way.
Kashi Sharma –
Long lasting working battery wonderful duration of working giving battery.
Nirmal Garg –
Excellent working battery. 100% original battery just like my existing battery????
Rukshana M –
Battery is working for 7 months very smooth and then start problems but then I had advantage of warranty so i guess yes it is a great decision to purchase one????
Jatin kumar –
Running in good speed and new condition!
Chatna Sunil –
Very good working item. Perfect for buying????