DELL WD52H – WD52H Genuine Original Laptop Notebook Battery
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
(7 customer reviews)
₹6,999 Original price was: ₹6,999.₹3,999Current price is: ₹3,999. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original Dell Product
- Battery Type : Internal Li-ion Battery
- Rating : 7.4V 45Wh
- Six Month Replacement Warranty
- Supplied Model no will be WD52H . Dell Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
204
People watching this product now!
SKU:
DELLWD52H00001
Category: ORIGINAL
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted laptop battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Dell , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This laptop battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Dell Original |
| Specifications | 7.4V 45Wh |
| Cell Type | Li-Ion |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | WD52H |
| Warranty | Six Month India Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Compatible Part Numbers
| WD52H | 451-BBFY | GVD76 |
| KWFFN | 451-BBFV | HJ8KP |
| VFV59 | NCVF0 | 451-BBFX |
| J31N7 | 451-BBFT | 451-BBFW |
| F3G33 | VPH5X | 0KWFFN |
| 451-BBKI | 9C26T | 0J31N7 |
| 0W57CV | GHT4X | GD076 |
| FW2NM | YDN87 | WG6RP |
| GTWDD | 451-BBKJ | DWJHM |
| KKHY1 | 451-BBQD | JN0J1 |
| 3ICP6/68/60 | JMWGJ |
Fit Models (use “ctrl+F” to find your model)
| Latitude E7240 | Latitude E7250 | Latitude 12 7000 Series |
| Latitude E7440-1848 | Latitude E7440-9110 | Latitude E7440-9097 |
| Latitude E7440-1886 | Latitude E7440-1800 | Latitude E7440-4330 |
| Latitude 12 E7250 | Latitude 12 E7240 | Latitude E7440-6667 |
| Latitude E7440-1862 | Latitude E7440-9066 | Latitude E7440-1893 |
| Latitude 12 E7240-2655 | Latitude 12 E7250-0086 | Latitude 12 E7240-2624 |
| Latitude E7440-3851 | Latitude E7440-1961 | Latitude E7440-5709 |
| Latitude 12 E7250-5892 | Latitude 12 E7250-5915 | Latitude 12 E7250-5854 |
| Latitude 12 E7250-5755 | Latitude 12 E7250-5953 | Latitude E7440-1879 |
| Latitude 12 E7250-5946 | Latitude 12 E7250-0019 | Latitude 12 E7250-9905 |
| Latitude 12 E7250-5071 | Latitude 12 E7240-2716 | Latitude 12 E7240-2679 |
| Latitude 12 E7250-9990 | Latitude 12 E7240-9035 | Latitude 12 E7240-2709 |
| Latitude 12 E7240-7609 |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
| Condition | NEW |
| Brand | DELL |
| Battery Type | Lithium |
7 reviews for DELL WD52H – WD52H Genuine Original Laptop Notebook Battery
4.4
Based on 7 reviews
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
86%
of customers recommend the product
Show only

Sunil M –
High quality battery and powerful cells. Very amazing TOSHIBA battery????
Sadaf –
Very good battery! But very expensive.
Kevin d –
So lucky to have this battery absolutely perfect for my laptop and reasonable one!
Manu Khatri –
Working condition battery. Backup also nice.
Priyank Jymin –
Happy customer from overall usage of battery! ????
sobha b –
Good????
Karan –
Amazing high quality battery, Very good working battery, Long lasting usage is easily capable, In short a wonderful parcel I have got till date