DELL GK5KY – GK5KY Genuine Original Laptop Notebook Battery
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
(8 customer reviews)
₹4,999 Original price was: ₹4,999.₹3,499Current price is: ₹3,499. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original Dell Product
- Battery Type : Internal Li-ion Battery
- Rating : 11.1V 43Wh
- Six Month Replacement Warranty
- Supplied Model no will be GK5KY. Dell Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
182
People watching this product now!
SKU:
DELLGK5KY0001
Category: ORIGINAL
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted laptop battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Dell , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This laptop battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Dell Original |
| Specifications | 11.1V 43Wh |
| Cell Type | Li-Ion |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | GK5KY |
| Warranty | Six Month India Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Compatible Part Numbers
| Inspiron 15 7568 | 4K8YH | P57G |
| GK5KY | 92NCT | 092NCT |
| 04K8YH | P57G001 | P57G002 |
| CK5KY | P55F002 | P20T002 |
| 451-BBPG | P55F001 | RHN1C |
| 0WF28 | P20T003 | 451-BBKK |
| P20T004 | 0GK5KY |
Fit Models (use “ctrl+F” to find your model)
| Inspiron 11 3000 | Inspiron 13 7000 | Inspiron 11 3147 |
| Inspiron 11-3147 | Inspiron 13 7347 | Inspiron 13(7347) |
| Inspiron 13 7359 | inspiron-13-7359 | Inspiron 13-7352 |
| inspiron-13-7348 | Inspiron 11 3148 | Inspiron 7348 |
| inspiron-13-7352 | Inspiron 11-3148 | inspiron-15-7568 |
| inspiron-15-7558 | Inspiron 11 3152 | Inspiron 3147 |
| Inspiron 7347 | Inspiron 7568 | inspiron-13-7353 |
| Inspiron 15 7558 | Inspiron 7359 | Inspiron 11 3000 Series(3147) |
| Inspiron 3148 | Inspiron 11 3158 | Inspiron 11 3157 |
| Inspiron 11 3000 Series(3148) | Inspiron 3157 | Inspiron 7352 |
| Inspiron 11-3153 | INS13WD-5508T | Inspiron 11-3152 |
| INS13WD-4308T | Inspiron 3158 | INS13WD-4508T |
| Inspiron INS11WD-4208T | Inspiron INS11WD-4108T | Inspiron INS11WD-3108T |
| Inspiron INS11WD-4308T | INS13WD-3308T | Inspiron 3152 |
| Inspiron INS11WD-3208T | Inspiron 7353 | Inspiron 3153 |
| Inspiron 7568 2-IN-1 | INS13WD-3608T | INS13WD-3508T |
| Inspiron 13 7359-4839 | Inspiron 7359 2-IN-1 | Inspiron 15 7000 Series(7568) |
| Inspiron 13 7000 series(7359) | Inspiron 13 7000 series(7353) | Inspiron 13 7000 Series(7352) |
| INS13WD-6508T | Inspiron 11 3000 Series(3157) | Inspiron 11 3000 Series(3158) |
| Inspiron 13 7359-0085 | Inspiron 13 7348-3825 | Inspiron 15-7558 P55F001 |
| Inspiron 13 7359-4822 | Inspiron 13 7348-3818 | Inspiron 13 7359-5125 |
| Inspiron 13 7359-4576 | INS11WD-5208TR | Inspiron 13 7348-4242 |
| Inspiron 13 7348-4685 | Inspiron 13 7348-3849 | Inspiron 13 7347-0392 |
| INS13WD-5208TS | INS13WD-6608T | INS11WD-5208T |
| INS11WD-5108T | INS13WD-5308T | Inspiron 7558 |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
| Condition | NEW |
| Brand | DELL |
| Battery Type | Lithium |
8 reviews for DELL GK5KY – GK5KY Genuine Original Laptop Notebook Battery
4.6
Based on 8 reviews
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
100%
of customers recommend the product
Show only

Patel biren –
Nice battery
Vinod Kumar –
Product is genuine. Having 3 hrs battery and backup. I’m still checking it’s overall performance. But as of for now it is nice.
Vibhuti G –
Battery is at good price. It is working very good even while charging also. Very good item in good rates.
Manoj Bhatt –
New & working condition product. Good product!
Chanda M –
Very amazing quality battery with 6cells power in it. I guess this is only what I was exploring for my laptop.
Kaushal –
Delivery was 1 day late but battery is working good.
Anish Khanna –
100% safe item for buying, Guaranteed product, With warranty of 1 yr replacement.
Suneel k –
This is absolutely an excellent one????