ASUS B41N1341 – B41N1341 Original Laptop Notebook Battery
₹7,999 Original price was: ₹7,999.₹5,499Current price is: ₹5,499. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original ASUS Product
- Battery Type : Internal Li-Ion Battery
- Rating : 15.2V 64Wh
- Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support )
- Supplied Model no will be B41N1341. ASUS Part no may be different.
- Please Check Description for Compatible Part No.
254
People watching this product now!
SKU:
ASUSB41N13410001
Category: ASUS
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted laptop battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Asus , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This laptop battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Asus Original |
| Specifications | 15.2V 64Wh |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | B41N1341 |
| Warranty | Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Compatible Part Numbers
| B41N1341 | B41Bn95 | 0B200-00960000 |
Fit Laptop Models
| Q502L | Q502LA | Q502LA-BBI5T15 |
| Q502LA-BBI5T12 | N542LA-1A | N542LA |
| Q502LA-BSI5T14 |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Brand | ACER |
| Battery Type | Original |
| Internal Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |

Reviews
Customer reviews
No reviews found