Splendid Branded Laptop Battery for Asus 41N1327 High Quality Battery
₹5,999 Original price was: ₹5,999.₹4,999Current price is: ₹4,999. ( FREE DELIVERY )
- Splendid Branded Battery
- Battery Type : Internal Li-ion Battery
- Rating : 15.2V 45Wh
- Six Month Carry In Replacement Warranty
- Please Check Description for Compatible Part Number
- High Grade Li ion Cells are used with all Quality Benchmark Test
33
People watching this product now!
SKU:
SPLENDID41N13270001
Category: Splendid Battery
Description
| Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Splendid , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This Laptop Battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Carry In Replacement Warranty. |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Splendid |
| Specifications | 15.2V 45Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Battery Model No | 41N1327 |
| Warranty | Six Month Carry In Replacement Warranty |
Compatible Part Numbers
| B41N1327 | 0B200-00790000 | 0B1100-000190100 |
| 4ICP10/38/64 |
Fit Laptop Models
| Pro B551LG | B551LG-XB51 | Pro B551LG-CN009G |
| Pro B551LA | B551LA-1A | B551LA-CN018G |
| B551LA-CR026G | Pro B551 | B551LG-1A |
| B551LG-CN015G | Pro B551L | B551LG-CN047G |
| B551LA-CR015G | B551LG-XO044G | B551LG-CN126G |
| B551LA-CN032G | B551LA-CN169G | B551LA-XO082G |
| B551LA-XO247G | B551LA-XO243G | B551LA-CN101G |
| B551LG-CN031G | B551LA-XO104G | B551LA-CN039G |
| B551LA-CN243G | B551LA-CN110G | B551LA-XO315X |
| B551LA-CN266G | B551LA-XO171G | B551LG-CN063G |
| B551LG-CN018G | B551LA-XO053G | B551LA-CN026G |
| B551LA-XO187G |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Brand | SPLENDID |
| Battery Type | Compatible |
| Internal Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |

Reviews
Customer reviews
No reviews found