ASUS B41N1304 – B41N1304 Original Laptop Notebook Battery
⭐⭐⭐⭐⭐
(8 customer reviews)
₹6,999 Original price was: ₹6,999.₹3,499Current price is: ₹3,499. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original ASUS Product
- Battery Type : Internal Li-Ion Battery
- Rating : 14.4V 46Wh
- Six Month Replacement Warranty
- Supplied Model no will be B41N1304. ASUS Part no may be different.
- Please Check Description for Compatible Part No.
38
People watching this product now!
SKU:
ASUSB41N13040001
Category: ORIGINAL
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted laptop battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Asus , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This laptop battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Asus Original |
| Specifications | 14.4V 46Wh |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | B41N1304 |
| Warranty | Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Compatible Part Numbers
| B41N1304 | B41BK4G | B41BK4Q |
| 4INP9/38/64 | 0B200-00530000 |
Fit Laptop Models
| K451L | S451LB | A451LB |
| S451LA | A451LN | R451LA |
| A451LA | R453LN | R451LB |
| K451LA | R453LB | VivoBook V451LA |
| K451LB | V451LB | K451LA-WX146D |
| VivoBook V451LA-DS51T | R453LA | S451LB-CA072H |
| VivoBook S451LB-CA072H | R451LN | V451LN |
| S451LA-CA173H | V451LN4200 | K451LB-WX084D |
| K451LB-WX060D | V451LN4500 | K451LA-WX194H |
| K451LA-WX092D | S451LA-1A | K451LA-WX097D |
| R453LN-WX060H | K451LA-WX113H | K451LB-WX126D |
| S451LA-DS51T-CA | K451LA-WX147D | VivoBook S451LA-CA045H |
| K451LA-WX089D | S451LA-CA016P | S451LA-CA045H |
| R451LN-CA092H | R451LB-CA098H | S451LB-CA068H |
| R453LN-WX087 | VivoBook S451LB-CA087H | R451LB-CA064H |
| S451LA-2A | S451LB-2A | S451LB-1A |
| S451LB-CA019H | K451LA-WX159H | S451LB-CA087H |
| S451LB-CA041H | S451LA-CA036H | S451LA-CA156H |
| S451LA-CA041H | S451LB-CA073H | S451LB-CA053H |
| R453LN-WX085 | R453LN-WX091H | R453LN-WX087V |
| K451LB-WX115D | R453LN-WX084H | R453LN-WX086H |
| R451LA-CA070H | R453LN-WX089H | VivoBook S451LA-CA047H |
| R451LB-CA037H | R451LB-CA036H | R453LN-WX088H |
| VivoBook S451LA-CA046H | VivoBook S451LA-CA173H | K451LA-WX148H |
| VivoBook S451LB-CA068H | VivoBook S451LA-CA016P | VivoBook S451LB-CA041H |
| VivoBook S451LA-CA036H | VivoBook S451LA-CA156H | VivoBook S451LB-CA019H |
| VivoBook S451LB-CA073H | VivoBook S451LA-CA041H | V451LA-CA071H |
| VivoBook S451LB-CA128H | VivoBook S451LB-CA053H | K451LA-WX073D |
| K451LA-WX149H | V451LB-CA033H | V451LB-CA032H |
| VivoBook S451LA-CA025H | VivoBook S451LA-CA033H | VivoBook S451LA-CA141H |
| K451LB-WX085H | V451LB-CA100H | K451LB-WX071H |
| V451LB-CA099H | K451LA-WX217H | K451LA-WX167H |
| K451LA-WX165D | K451LA-WX111D | K451LB-WX049 |
| VivoBook S451LA-CA037H | V451LA-CA085H | K451LA-WX137H |
| V451LB-CA029H | V451LA-CA129H | K451LA-WX097 |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Brand | ACER |
| Battery Type | Original |
| Internal Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
8 reviews for ASUS B41N1304 – B41N1304 Original Laptop Notebook Battery
4.0
Based on 8 reviews
⭐⭐⭐⭐⭐
88%
of customers recommend the product
Show only

Hansa Tyagi –
6 month warranty period and so it is helpful to any customer.
B Parmar –
Super quick delivery made happy????
Guvri P –
Nice product Excellent working Good duration Warranty of six month
Utsav Jani –
Quality of battery is excellent!
Raval Meet –
Battery cells are very powerful which is helping to deliver awesome long lasting battery backup. And I’m very happy after buying this battery????
Broker Mita –
Battery life is great????
Sakshi R –
Battery is of high prize. Very costly from other site.
Bela Katariya –
????worth battery like amazing while using for certain straight hrs. Working for a good time period. Shipping was super quick.