DELL K5XWW – K5XWW Genuine Original Laptop Notebook Battery
⭐⭐⭐⭐⭐
(11 customer reviews)
₹6,999 Original price was: ₹6,999.₹4,999Current price is: ₹4,999. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original Dell Product
- Battery Type : Internal Li-ion Battery
- Rating : 7.6V 60Wh
- Six Month Carry In Replacement Warranty
- Supplied Model no will be K5XWW. Dell Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
133
People watching this product now!
SKU:
DELLK5XWW0001
Category: ORIGINAL
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted laptop battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Dell , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This laptop battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Dell |
| Specifications | 7.6V 60Wh |
| Cell Type | Li-Ion |
| Realtime Backup Time | 2.0-2.5 Hrs |
| Standby Backup Time3.0 | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | K5XWW |
| Warranty | Six Month India Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Compatible Part Numbers
| 2ICP4/58/90-2 | K5XWW | 725KY |
| 6CYH6 | P29S | P29S001 |
| 451-BBZC | 71TG4 | CFX97 |
| N18GG | P29S002 | 0N18GG |
| 0CFX97 | 0725KY | 3MVYT |
Fit Models (use “ctrl+F” to find your model)
| Latitude 5289 | Latitude 7390 2-in-1 | N003L7390-C-D1606FTCN |
| Latitude 5289 2-in-1 | Latitude 12 5289 | Latitude 7389 2-in-1 |
| Latitude E5289 | N012L7390-C-D1706FTCN | Latitude 12 5289 2 IN 1 |
| Latitude L3180 |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
| Condition | NEW |
| Brand | DELL |
| Battery Type | Lithium |
11 reviews for DELL K5XWW – K5XWW Genuine Original Laptop Notebook Battery
4.0
Based on 11 reviews
⭐⭐⭐⭐⭐
82%
of customers recommend the product
Show only

Geeta D –
Very good performing battery
Indu Girish –
Powerful boost inside battery. Working excellent in every condition and situation.
ttt –
Not much good quality one..
Chadni Vilashbhai –
Battery is perfectly working like my original previous battery. Very good battery not getting heat. Long life of battery according to me.
Viral Sunil –
Very very good item
Umang Gopi –
Super speedy delivery???? Also battery is working nicely!
Anand Jagtani –
Brand new condition battery.
Prince j –
Genuinely I’m very happy after using this battery. It is giving powerful backup n battery as I wanted. Very good deal for me.
Tivnkal –
Battery quality is very good can easily move forward for buying. Also laptopgallery. is giving quick service whether it is delivery or after service. Very cooperative staff and handling problem very nicely. Good service☺????
Sam Soni –
Battery experience is amazing.