DELL E7440 – E7440 Genuine Original Laptop Notebook Battery
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
(10 customer reviews)
₹6,999 Original price was: ₹6,999.₹3,999Current price is: ₹3,999. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original Dell Product
- Battery Type : Internal Li-ion Battery
- Rating : 11.1V 3200mAh
- Six Month Replacement Warranty
- Supplied Model no will be E7440. Dell Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
47
People watching this product now!
SKU:
DELLE74400001.
Category: ORIGINAL
Description
| Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted laptop battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Dell , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This laptop battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Dell |
| Specifications | 11.1V 3200mAh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | E7440 |
| Warranty | Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Compatibles Part Numbers
| V8XN3 | 3RNFD | G95J5 |
| KKNHH | K8J43 | 451-BBOG |
| FLP22C01 |
Fit Models (use “ctrl+F” to find your model)
| Latitude E7440 | Latitude E7250 | Latitude E7450 |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
| Condition | NEW |
| Brand | DELL |
| Battery Type | Lithium |
10 reviews for DELL E7440 – E7440 Genuine Original Laptop Notebook Battery
4.3
Based on 10 reviews
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
80%
of customers recommend the product
Show only

Gautam Trivedi –
Running in good speed and new condition!
Lakhvir Singh –
Battery quality is preforming good out of it as the battery is. Very good and excellent experience of working on such battery life????
Rajiv Sukla –
Battery is yes original checked and tested????
BABULAL –
Fitting easily. Compatible with my HP laptop. Just perfect like original batteries.
Sankar Desai –
Because gotted original product I’m fully satisfied. Thank you laptopgallery. for such kind service????????
Nyati Zala –
Amazing high standard product with good long one year warranty and superb service from laptopgallery.
jiya kapoor –
Perfect item working good. Ty!
Jatin Gandhi –
Very slow reply on emails and WhatsApp. The product works fine so don’t have much complain on that.
Bharat M –
Very good battery option
Meena Dipak –
Quality product at reasonable rate