Splendid Branded Laptop Battery for Lenovo 00HW020 High Quality Battery
₹5,999 Original price was: ₹5,999.₹4,999Current price is: ₹4,999. ( FREE DELIVERY )
- Splendid Branded Battery
- Battery Type : Internal Li-ion Battery
- Rating 11.4V 53Wh
- Six Month Carry In Replacement Warranty
- Please Check Description for Compatible Part Number
- High Grade Li-Ion Cells are used with all Quality Benchmark Test
Available on backorder
53
People watching this product now!
SKU:
SPLENDID00HW0200001
Category: Splendid Battery
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Splendid , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This Laptop Battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Carry In Replacement Warranty. |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Splendid |
| Specifications | 11.4V 53Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Battery Model No | 00HW020 |
| Warranty | Six Months Carry In Replacement Warranty |
Compatible Part Numbers
| 00HW021 | 00HW020 |
| SB10F46458 | SB10F46459 |
Fit Laptop Models
| ThinkPad Yoga 460 | ThinkPad P40 Yoga | ThinkPad Yoga 460 20G0 |
| Yoga 14 20DM000VUS | ThinkPad Yoga 460 20FY | ThinkPad P40 Yoga(20GQ) |
| ThinkPad Yoga 460 20EL | ThinkPad S3 Yoga 14 20DM00AQGE | ThinkPad Yoga 460 20EM |
| ThinkPad S3 Yoga 14 20DM009NGE | ThinkPad P40 Yoga(20GR) | Yoga 14 20FY0002US |
| ThinkPad S3 Yoga 14 20DM008EGE | ThinkPad S3 Yoga 14 20DM00APGE | ThinkPad S3 Yoga 14 20DM009KGE |
| ThinkPad Yoga 460 20EM000QGE | ThinkPad Yoga 460 20ELS039GE | ThinkPad Yoga 460 20ELS03U00 |
| ThinkPad P40 Yoga(20GQ000KGE) | ThinkPad P40 Yoga(20GR000BPB) | ThinkPad Yoga 460 20FY0002US |
| ThinkPad Yoga 460 20EM000VGE | ThinkPad S3 Yoga 14 20DM003RGE | ThinkPad S3 Yoga 14 20DM003WGE |
| ThinkPad Yoga 460 20ELS03A00 | ThinkPad P40 Yoga(20GQ0004GE) | ThinkPad Yoga 460 20EMCTO1WW |
| ThinkPad P40 Yoga(20GQ001NGE) | ThinkPad P40 Yoga(20GQ001SGE) | ThinkPad Yoga 460(20ELS03UGE) |
| ThinkPad Yoga 460(20FY0002GE) | Yoga 460 20EM-CT01WW | ThinkPad Yoga 460(20EM001AGE) |
| ThinkPad Yoga 460 20G | ThinkPad Yoga 460(20G1) | TP Yoga 460 20EMA008AU |
| TP Yoga 460 20EMA00CAU | TP Yoga 460 20EM000VUK | TP Yoga 460 20EMA00DAU |
| TP Yoga 460 20EMA00BAU | TP Yoga 460 20EMA007AU | TP Yoga 460 20ELS0YF2S |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Brand | SPLENDID |
| Battery Type | Compatible |
| Internal Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |

Reviews
Customer reviews
No reviews found