DELL 5R9DD – 5R9DD Genuine Original Laptop Notebook Battery
⭐⭐⭐
⭐
⭐
⭐
(10 customer reviews)
₹6,999 Original price was: ₹6,999.₹3,999Current price is: ₹3,999. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original Dell Product
- Battery Type : Internal Li-ion Battery
- Rating : 11.1V 43Wh
- Six Month Replacement Warranty
- Supplied Model no will be 5R9DD. Dell Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
168
People watching this product now!
SKU:
DELL5R9DD0001
Category: ORIGINAL
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted laptop battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Dell , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This laptop battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Dell Original |
| Specifications | 11.1V 43Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | 5R9DD |
| Warranty | Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Compatibles Part Numbers
| KTCCN | P22T | E225846 |
| 5R9DD | 0KTCCN | XKPD0 |
| 05R9DD |
Fit Models
| Chromebook 11 | Chromebook 11 3120 | Chromebook 11(3120) |
| Chromebook 11 P22T | Chromebook 3120 |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
| Condition | NEW |
| Brand | DELL |
| Battery Type | Lithium |
10 reviews for DELL 5R9DD – 5R9DD Genuine Original Laptop Notebook Battery
3.9
Based on 10 reviews
⭐⭐⭐
⭐
⭐
⭐
80%
of customers recommend the product
Show only

Nupur D –
Super fast delivery. Thanks sir!
Sachin Khatri –
My laptop is of this matching model. Perfect for my laptop. Easy fitting only in first trial. I hope it works for long time.
Manoj Parikh –
Excellent working item????
Arun KUMAR –
???? costly battery
Singh Ravi –
High quality goods from only laptopgallery.iGood quality items
Mahendra Kantilala –
Quality product at reasonable rate
Kosha Manish –
This very goooooooooood battery
Monty patel –
Packing is good, But inside product not good.
Kalavati Dhru –
It’s good. Works in my SONY LAPTOP very prefectly. My quality marks 90%
Krishna Rathod –
Service is very good…! Delivery on time! Product working smooth and not occuring any problem in this one month of purchase.