Splendid Branded Laptop Battery for Asus A32-UL20 High Quality Battery
₹3,999 Original price was: ₹3,999.₹3,499Current price is: ₹3,499. ( FREE DELIVERY )
- Splendid Branded Battery
- Battery Type : Li-ion Battery
- Rating 14.4V 48Wh
- One Year Carry In Replacement Warranty
- Please Check Description for Compatible Part Number
- High Grade Li ion Cells are used with all Quality Benchmark Test
91
People watching this product now!
SKU:
SPLENDIDA32UL200001
Category: Splendid Battery
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Splendid , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This Laptop Battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with One Year Carry In Replacement Warranty. |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Splendid |
| Specifications | 11.1V 5200mAh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Battery Model No | A32-UL20 |
| Warranty | One Year Carry In Replacement Warranty |
Compatible Part Numbers
| A32-UL20 | 90-NX62B2000Y | A31-UL20 |
| 9COAAS031219 | 70-NX61B3000Z | 07G016D61875 |
| 07G016D81875 | 70-OA2G1B3000 | 70-OA1Y1B1100 |
| 07G016CJ1875 | 07G016FG1875 | 70-OA1Y1B3000 |
| 07G016CH1875 | 70-OA1S1B2000 | 70-NZH4B2000Z |
| 07G016HA1875 | 07G016D31875 | 07G016EB1875 |
| 70-NZE1B2000Z |
Fit Laptop Models
| X23 | UL20 | UL20A |
| Eee PC 1201N | Eee PC 1201N-PU17-BK | Eee PC 1201PN |
| Eee PC 1201N-PU17-SL | Eee PC 1201T | Eee PC 1201 |
| Eee PC 1201HA | UL20F | UL20FT |
| PRO23 | UL20GU | PRO23FT |
| UL20G | X23F | PRO23A |
| Eee PC 1201NL | EPC 1201N | Eee 1201 |
| UL20VT | UL20A-A1 | X23A |
| UL20A-2X044V | Eee 1201HA | X23FT |
| PRO23F | Eee 1201PN | Eee 1201T |
| Eee 1201NL | Eee 1201N | UL20FT-2X073V |
| UL20A-2X027X | UL20FT-2X034V | UL20A-2X024V |
| EPC 1201N-SIV047M | UL20A-2X051R | UL20A-2X044VS |
| UL20A-2X140V | UL20FT-2X119V | UL20FT-2D |
| UL20FT-2C | UL20FT-2X052X | UL20FT-2X029R |
| UL20A-2X077V | UL20A-SX008V | UL20A-1B |
| UL20A-1A | UL20A-2X055V | UL20A-2X037V |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Brand | SPLENDID |
| Battery Type | Compatible |
| External Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |

Reviews
Customer reviews
No reviews found