Splendid Branded Laptop Battery for ASUS A41-X550 High Quality Battery
₹2,999 Original price was: ₹2,999.₹1,599Current price is: ₹1,599. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original ASUS Product
- Specifications : Li-ion Battery
- Rating : 15V 44 Wh
- One Year Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support )
- Supplied Model no will be A41-X550. ASUS Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
Available on backorder
204
People watching this product now!
SKU:
SPLENDIDA41X5500001
Category: Splendid Battery
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Splendid , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This Laptop Battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with One Year Carry In Replacement Warranty. |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Splendid |
| Specifications | 15V 44 Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Battery Model No | A41-X550 |
| Warranty | One Year Carry In Replacement Warranty |
Compatible Part Numbers
| A41 X550A | 0B110 00230100 | 0B110 00230500 |
| A41 X550 | 0B110 00230000 | 0B110 00230900 |
| 0B110 00230200 | 0B110 00230400 | 0B110 00230300 |
| 0B110 00400000 |
Fit Laptop Models
| A450CA-WX104D | A550CC-XX307 | D450L |
| P450LB | X450CA-WX137D | X550JK-DH71 |
| X550LC | X550LD-1C | X550LN-XX057H |
| X550VQ | E550CA | F450LA |
| F452EA | F550LA | K450LA |
| R409CC | R510DP | X450CA-3E |
| X450LD-3D | X550CA-XX101H | X550CC |
| X550CC-XO134H | X550EP-7B | X550JD-1A |
| X550LD-XO298H | X550LN | X550LN-XX011H |
| X550VB-XX046H | Y481CA | Y482EA |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| External Battery | Yes |
| Condition | NEW |
| Color | Black |
| Battery Type | Original |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
| Brand | SPLENDID |

Reviews
Customer reviews
No reviews found