APPLE A1965 – A1965 Original Laptop Notebook Battery
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
(7 customer reviews)
₹6,999 Original price was: ₹6,999.₹5,499Current price is: ₹5,499. ( FREE DELIVERY )
- Original OEM Apple Product
- Specifications : Internal Li-ion Battery
- Rating : 11.4V 4380 mAh
- Six Month Carry In Replacement Warranty
- Supplied Model no will be A1965. Apple Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
225
People watching this product now!
SKU:
APPLEA19650001
Category: ORIGINAL
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Apple , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This Laptop Battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Apple |
| Specifications | 11.4V 4380 mAh |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | A1965 |
| Warranty | Six Month India Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Compatible Part Numbers
APPLE A1965
Fit Models (use “ctrl+F” to find your model)
| MacBook Air 2018 | A1932 | MacBook Air A2179 |
| MacBook Air 13 MREF2CH/A | MacBook Air 13 MREE2CH/A | MacBook Air 13 MRE82CH/A |
| MacBook Air 13 MRE92CH/A | MacBook Air 13 MREC2CH/A | MRE82xx/A |
| MUQV2xx/A | MUQT2xx/A | MREF2xx/A |
| MREA2xx/A | MREC2xx/A | MRE92xx/A |
| MUQU2xx/A | MREE2xx/A | MVFN2xx/A |
| MVH62xx/A | MVFH2xx/A | MVH52xx/A |
| MWTJ2xx/A | MVFM2xx/A | MVFJ2xx/A |
| MVH42xx/A | MVH22xx/A | MVFL2xx/A |
| MWTL2xx/A | MWTK2xx/A | MVH82xx/A |
| MVFK2xx/A |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Brand | APPLE |
| Battery Type | Original |
| Internal Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
7 reviews for APPLE A1965 – A1965 Original Laptop Notebook Battery
4.7
Based on 7 reviews
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
100%
of customers recommend the product
Show only

Kamal Bhikha –
SATISFIED WITH THE ITEM I HAVE ORDERED, EXCELLENT ONE.
Suresh V –
Rating from me for ASUS product i purchased will be surely 100 by 100
vivek m –
NICE DURATION
Hanish V –
Opinion for battery is original and that too much powerful.
Meena Jaymin –
Good and buying perfect products.
joyshna H –
Effective cells battery totally enough for using laptop 3 hr.
Mr. Tyagi –
Totally original????