Splendid Branded Laptop Battery for ASUS C41N1727 High Quality Battery
₹5,999 Original price was: ₹5,999.₹4,999Current price is: ₹4,999. ( FREE DELIVERY )
- Splendid Branded Battery
- Battery Type : Internal Li-ion Battery
- Rating : 15.4V 55Wh
- Six Month Carry In Replacement Warranty
- Please Check Description for Compatible Part Number
- High Grade Li ion Cells are used with all Quality Benchmark Test
251
People watching this product now!
SKU:
SPLENDIDC41N17270001
Category: Splendid Battery
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Splendid , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This Laptop Battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Carry In Replacement Warranty. |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Splendid |
| Specifications | 15.4V 55Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Battery Model No | C41N1727 |
| Warranty | Six Month Carry In Replacement Warranty |
Compatible Part Numbers
| C41N1727 | 0B200-02900000 |
| 4ICP7/48/70 |
Fit Laptop Models
| GM501GS | Rog ZEPHYRUS GM501GM | GM501GM |
| GM501GM-0021A8750H | Zephyrus M GM501 | GM501GS-EI001T |
| GM501GM-EI003T | ROG Zephyrus M GM501 | GM501GS-XS74 |
| ROG Zephyrus M GM501GS-EI003T | GM501GM-EI031T | GM501GM-EI005T |
| GM501GS-EI004T | GM501GS-EI027T | GM501GS-EI030T |
| ROG Zephyrus M GM501GM-WS74 | ROG Zephyrus M GM501GM | GM501GM-WS74 |
| GM501GS-EI024T | GM501GS-0021A8750H | GM501GM-EI007T |
| GM501GM-EI008T | ROG Zephyrus M GM501GS-EI005T | ROG Zephryrus M GM501GM-EI005T |
| Rog ZEPHYRUS GM501GM-EI005T | Rog ZEPHYRUS GM501GS-EI003T | GM501GM-EI029T |
| ROG Zephyrus M GM501GS-EI013T | ROG Zephyrus M GM501GS-XS74 | GM501GM-EI021T |
| GM501GS-EI018T | GM501GS-EI013T | GM501GS-EI017T |
| Rog GM501GM-71250 | ROG Zephyrus M GM501GS-US74 | GM501GS-EI015T |
| Rog STRIX GM501GS | GM501GS-EI014T | ROG Zephryrus M GM501GS-EI015T |
| ROG Zephyrus M GM501GM-EI003T | ROG Zephyrus M GM501GM-EI007T | ROG Zephyrus M GM501GM-EI008 |
| ROG Zephyrus M GM501GS-EI999T | ROG Zephyrus M GM501GM-EI029T | Rog STRIX GM501GM |
| ROG Zephyrus M GM501GS-EI017T | GM501GM-ei039T | GM501GS-EI023T |
| GM501GS-EI028T | GM501GS-EI012T | GM501GM-EI028T |
| GM501GM-EI017T | ROG Zephyrus M GM501GS-EI099T | ROG Zephyrus M GM501GM-EI009T |
| ROG Zephyrus M GM501GM-EI028T | ROG Zephyrus M GM501GM-EI021T | ROG Zephyrus M GM501GM-EI007R |
| GM501GM-ei004T |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Brand | SPLENDID |
| Battery Type | Compatible |
| Internal Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |

Reviews
Customer reviews
No reviews found