DELL TKN25 -TKN25 Genuine Original Laptop Notebook Battery
⭐⭐⭐⭐⭐
(11 customer reviews)
₹5,999 Original price was: ₹5,999.₹3,999Current price is: ₹3,999. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original Dell Product
- Battery Type : Internal Li-ion Battery
- Rating : 14.8V 48Wh
- Six Month Carry In Replacement Warranty
- Supplied Model no will be TKN25. Dell Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
240
People watching this product now!
SKU:
DELLTKN250001
Category: ORIGINAL
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted laptop battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Dell , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This laptop battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Dell Original |
| Specifications | 14.8V 48 Wh |
| Cell Type | Li-Ion |
| Realtime Backup Time2 | .5-3.0 Hrs |
| Standby Backup Time | 3.0-3.5 Hrs |
| Battery Model No | TKN25 |
| Warranty | Six Month India Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Compatible Part Numbers
| 0V0XTF | RU485 | TKN25 |
| TRDF3 | V0XTF | VOXTF |
| AM134C | DL011118-48P14G01 |
Fit Laptop Models
| Vostro 3360 | Vostro 15 3000 | INSPIRON 13Z-5323 |
| Vostro 15-3549D-1108B | Vostro 15-3546D-1128B | Vostro 15-3546D-1628B |
| Vostro 15-3549D-1128B | Vostro 15-3549D-1528B | Vostro 15-3546D-1328B |
| Vostro 15-3546D-1528B | Vostro 15-3546D-1108B | Vostro 15-3549D-1628B |
| Vostro V3360 | INSPIRON 13Z-5323 SERIES | Inspiron 5323 |
| INSPIRON 5323 SERIES |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
| Condition | NEW |
| Brand | DELL |
| Battery Type | Lithium |
11 reviews for DELL TKN25 -TKN25 Genuine Original Laptop Notebook Battery
4.0
Based on 11 reviews
⭐⭐⭐⭐⭐
82%
of customers recommend the product
Show only

Malav Patel –
Quality of battery is wonderful and so is this battery????
Vedansh Chopra –
Nice quality of battery, long lasting, backup time also Okay, nice service given
Vedansh Chopra –
Nice quality of battery, long lasting, backup time also Okay, nice service given
MAYANK –
Battery parcel received faster???
Prachi mangar –
Battery is 100% fitting perfect and compatible too!
Nitesh Tanna –
Happy with the fast delivery of battery???? also in good packet????
Srushti –
Excellent working item????
Steven Gelles –
This battery have made me genuinely satisfied with the battery duration whatever it delivers it is cool to buy. Thanks laptopgallery
Tirth –
Expensive very much market got this same battery in less price.
Appu Chauhan –
100 percent quality product good working condition of battery.