Splendid Branded Laptop Battery for ASUS C22-UX31 High Quality Battery
₹5,999 Original price was: ₹5,999.₹4,999Current price is: ₹4,999. ( FREE DELIVERY )
- Splendid Branded Battery
- Battery Type : Internal Li-ion Battery
- Rating 7.4V 6840mAh
- Six Month Carry In Replacement Warranty
- Please Check Description for Compatible Part Number
- High Grade Li ion Cells are used with all Quality Benchmark Test
Available on backorder
127
People watching this product now!
SKU:
ASUSC22UX310001-1
Category: Splendid Battery
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Splendid , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This Laptop Battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Carry In Replacement Warranty. |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Splendid |
| Specifications | 7.4V 6840mAh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Battery Model No | C22-UX31 |
| Warranty | Six Month Carry In Replacement Warranty |
Compatible Part Numbers
| C22-UX31 | 0B200-00020100 | 0B200-00020000 |
Fit Laptop Models
| UX31E | UX31A | Zenbook UX31A-XB52 |
| Zenbook UX31A-XB72 | Zenbook UX31A-R5102H | Zenbook UX31A-XB73 |
| ZENBOOK UX31E | ZenBook UX31A | ZENBOOK UX31 |
| BX31A | Zenbook UX31A-R4003P | Zenbook UX31A-R4005H |
| Zenbook UX31A-R4004H | Zenbook UX31E-RY009V | UX31E-DH53 |
| UX31E-RY009V | UX31E Ultrabook | UX31A-DB71 |
| UX31E-RY012V | ZenBook UX31A-R5102F | UX31A-R4005V |
| UX31E-RY003V | ZenBook UX31A-R7202F | UX31A-R4003V |
| UX31A-R5102H | ZenBook UX31E-DH52 | ZenBook UX31A-R5202H |
| UX31A-R4004V | ZenBook UX31E-DH53 | UX31A-DH51 |
| UX31A-R5102F | UX31E-RSL8 | UX31A-R4003X |
| Zenbook UX31E-RY012V | UX31A-AB71 | UX31A-DB52 |
| ZenBook UX31A-RB71 | UX31A-DB72 | UX31A-1AR4 |
| Zenbook UX31A-R4005V | UX31A-R4005X | UX31A-R4002V |
| Zenbook UX31A Series | UX31A-R5007V | Zenbook UX31E-DH52B |
| UX31A-R5008V | Zenbook UX31A-DH71 | Zenbook UX31A-R4003V |
| UX31 Ultrabook | Zenbook UX31A-BHI5T11 | UX31A-1AR7 |
| UX31A-1AR5 | ZENBOOK UX31A-DB71 | UX31A Ultrabook |
| ZENBOOK UX31A-1AR4 | ZenBook UX31E-XH71 | UX31A-AB72 |
| ZENBOOK UX31A-DB72 | UX31A-1A | ZenBook UX31E-XH51 |
| Zenbook UX31A-R4004V | UX31 Series | ZENBOOK UX31A-DH51 |
| UX31E-RY010X | Zenbook UX31A-R4002V | ZENBOOK UX31A-AB71 |
| Zenbook UX31E-RY029V | UX31A-R7202F | ZENBOOK UX31A-DB52 |
| ZENBOOK UX31A-1AR7 | UX31A-RB71 | ZenBook UX31E-RSL8 |
| UX31A-R5202H | UX31E-DH72 | ZENBOOK UX31A-R5007V |
| UX31A-DH71-CA | Zenbook UX31A-R4003X | ZENBOOK UX31A-AB72 |
| UX31E-RY010V | ZenBook UX31E-RY003V | UX31A-DH71-CB |
| UX31E-1A | ZENBOOK UX31A-R5008V | ZenBook UX31E-DH72 |
| UX31E-DH52 | UX31E-RY024V | ZENBOOK UX31A-R4005X |
| UX31A-BHI5T11 | ZENBOOK UX31A-DH71-CA | Zenbook UX31A-C4027H |
| ZENBOOK UX31A-1AR5 | UX31E-1B | Zenbook UX31A-R4003H |
| UX31A-DH71 | ZENBOOK UX31A-DH71-CB | UX31A-DB51 |
| UX31e-xh51 | UX31e-xh71 | UX31A-2D |
| Zenbook UX31E-RY008V | ZenBook UX31E-081A2677M | Zenbook UX31A-R4002H |
| Zenbook UX31A-C4032H | UX31A-2A | UX31E-RY018X |
| Zenbook UX31A-C4029H | UX31e-sh72 | BX31LA |
| Zenbook UX31E-RY010V | ZenBook UX31E-XB51 | Zenbook UX31A-C4033H |
| ZENBOOK UX31A-DB51 | ZenBook UX31E-DH72-RG | UX31e-xh72 |
| UX31E-1C | Zenbook UX31E-1A | UX31E-RY256S |
| Zenbook UX31E-1C | ZenBook UX31A-BHI7N51 | UX31e-ma1 |
| Zenbook UX31E-RY027V | Zenbook UX31A-C4043P | ZenBook UX31A-BHI7N49 |
| ZenBook UX31A-BHI5N53 | Zenbook UX31A-US51T | UX31e-mt1 |
| X31E-RY029V | UX31A-XB 52 | UX31A-XB 72 |
Additional information
| Weight | 0.9 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 30 × 5 cm |
| Brand | ASUS |
| Battery Type | Original |
| Cell Type | Li-Polymer |
| Internal Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |

Reviews
Customer reviews
No reviews found