DELL MFKVP – MFKVP Genuine Original Laptop Notebook Battery
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
(10 customer reviews)
₹6,999 Original price was: ₹6,999.₹4,999Current price is: ₹4,999. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original Dell Product
- Battery Type : Internal Li-ion Battery
- Rating : 11.4V 91Wh
- Six Month Carry In Replacement Warranty
- Supplied Model no will be MFKVP. Dell Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
128
People watching this product now!
SKU:
DELLMFKVP0001
Category: ORIGINAL
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted laptop battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Dell , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This laptop battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Dell Original |
| Specifications | 11.4V 91Wh |
| Cell Type | Li-Ion |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | MFKVP |
| Warranty | Six Month India Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Compatible Part Numbers
| MFKVP | 0FNY7 | TWCPG |
| To5W1 | T05W1 | RDYCT |
| GR5D3 | 1G9VM | M28DH |
| 451-BBSE | 451-BBSF | 451-BBSB |
| 1V0PP | 451-BBSD | XGY47 |
| 01V0PP |
Fit Laptop Models
| Precision 7510 | Precision 7710 | Precision 7520 |
| precision m7710 | Precision M7510 | Precision7720 |
| Precision 15-7510 | Precision 17-7710 | Precision M7520 |
| Precision 15 7520 | Precision M7720 | Precision 17 7720 |
| Precision 15 7000 Series(7510) | Precision 17 7000 Series(7710) | Precision 15 7520-V97W0 |
| Precision 15 7510-M5W7W | Precision 15 7510-MTR5W | Precision 15 7510-0W2YT |
| Precision 15 7510-GYCF5 | Precision 15 7520-NP3DD | Precision M7720-34GR6 |
| Precision M7720-N6HXH | Precision 17 7720-P38PM | Precision(M7520-3HTKD) |
| Precision(M7520-7FJW8) | Precision M7520(JF8NH) |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
| Condition | NEW |
| Brand | DELL |
| Battery Type | Lithium |
10 reviews for DELL MFKVP – MFKVP Genuine Original Laptop Notebook Battery
4.4
Based on 10 reviews
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
90%
of customers recommend the product
Show only

Jiaan Rawal –
Quick delivery. All I can say is nice product in looking plus in using.
Tanviben mundra –
What can I say it is just working perfect for my ASUS LAPTOP.
RONIT –
#NAME?
Choudhary Ishan –
Giving 100% powerful backup everytime. Totally a life saviour!
Hardik Gohel –
Firstly I felt it is very cost. Using it from 2 days and there is no problem with the battery it is going good till now.
Devid Chetia –
Nice product. Working good as of for now.
Shaumil –
Amazing battery totally like a life saviour????
Pranamya Soni –
Good Back and Good Service by the seller
Sagar m –
received the battery late
Manish Verma –
High Quality Good Products