Splendid Branded Laptop Battery for DELL 4GVGH High Quality Battery
₹5,999 Original price was: ₹5,999.₹3,999Current price is: ₹3,999. ( FREE DELIVERY )
- Splendid Branded Battery
- Battery Type :Internal Li-ion Battery
- Rating 11.4V 84Wh
- Six Month Carry In Replacement Warranty
- Please Check Description for Compatible Part Number
- High Grade Li ion Cells are used with all Quality Benchmark Test
66
People watching this product now!
SKU:
SPLENDID4GVGH0001
Category: Splendid Battery
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Splendid , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This Laptop Battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Carry In Replacement Warranty. |
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Splendid |
| Specifications | 11.4V 84 Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Battery Model No | 4GVGH |
| Warranty | Six Months Carry In Replacement Warranty |
Compatible Part Numbers
| T453X | 4GVGH | P56F |
| 1P6KD | RRCGW | 01P6KD |
| 080-854-0066 | M7R96 | P56F001 |
| 62MJV | 062MJV | KHCK5 |
| 451-BBSJ | PP32LI137Q-1 | 3ICP7/54/64-2 |
| 04GVGH | 0T453X |
Fit Laptop Models
| XPS 15 9550 batteries | Precision 5510 | XPS15 9550 |
| Precision M5510 | XPS 15 9550-4952 | XPS 15 9550-4938 |
| XPS 15 9550-4969 | XPS 15 9550-5187 | XPS 15 9550-7633 |
| XPS 15 9550-4945 | XPS 15 9550-5170 batteries | XPS 15 9550-4853 |
| XPS 15 9550-4521 batteries | XPS 15 9550-4846 | XPS 15 9550-8P49T |
| Precision 15 5510-0773 | Precision 15 5510-0780 | Precision 15 5510-0797 |
| XPS 15-9550-D1828T |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Internal Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
| Brand | SPLENDID |
| Battery Type | Compatible |

Reviews
Customer reviews
No reviews found