DELL 4GVGH – 4GVGH Genuine Original Laptop Notebook Battery
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
(10 customer reviews)
₹5,999 Original price was: ₹5,999.₹3,999Current price is: ₹3,999. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original Dell Product
- Battery Type : Internal Li-ion Battery
- Rating : 11.4V 84 Wh
- Six Month Replacement Warranty
- Supplied Model no will be 4GVGH.Dell Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
33
People watching this product now!
SKU:
DELL4GVGH0001
Category: ORIGINAL
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted laptop battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Dell , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This laptop battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Dell Original |
| Specifications | 11.4V 84Wh |
| Cell Type | Li-Ion |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | 4GVGH |
| Warranty | Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Compatible Part Numbers
| T453X | 4GVGH | P56F |
| 1P6KD | RRCGW | 01P6KD |
| 080-854-0066 | M7R96 | P56F001 |
| 62MJV | 062MJV | KHCK5 |
| 451-BBSJ | PP32LI137Q-1 | 3ICP7/54/64-2 |
| 04GVGH | 0T453X |
Fit Laptop Models
| XPS 15 9550 batteries | Precision 5510 | XPS15 9550 |
| Precision M5510 | XPS 15 9550-4952 | XPS 15 9550-4938 |
| XPS 15 9550-4969 | XPS 15 9550-5187 | XPS 15 9550-7633 |
| XPS 15 9550-4945 | XPS 15 9550-5170 batteries | XPS 15 9550-4853 |
| XPS 15 9550-4521 batteries | XPS 15 9550-4846 | XPS 15 9550-8P49T |
| Precision 15 5510-0773 | Precision 15 5510-0780 | Precision 15 5510-0797 |
| XPS 15-9550-D1828T |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
| Condition | NEW |
| Brand | DELL |
| Battery Type | Lithium |
10 reviews for DELL 4GVGH – 4GVGH Genuine Original Laptop Notebook Battery
4.3
Based on 10 reviews
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
80%
of customers recommend the product
Show only

Aniket Kadam –
Giving 100% powerful backup everytime. Totally a life saviour!
Dutt Yuvraj –
Very costly. I hope it works nice. Will make a review after 2 weeks of use.
Manjit Jethwani –
Nice product. Working good as of for now.
Anubhav –
Are u sure this is ASUS original battery ?
ram h –
Genuine seller
Dimple kapoor –
Good product. Nice battery life. Installation was very easy. Nice backup duration.
Pratham Khatri –
Battery is working perfectly even at 4 and half month already???? Capacity of battery life is fantastic!
Ankit Singh –
Battery is nice and it is with excellent pricing!
Yogesh –
Very qwick delivary
Mudassir Rahil –
Battery according to me superb working performance ????????