Splendid Branded Laptop Battery for LENOVO 40Y8322 High Quality Battery 6 Cells
₹2,999 Original price was: ₹2,999.₹1,599Current price is: ₹1,599. ( FREE DELIVERY )
- Splendid Branded Battery
- Specifications : 6 Cell Li-ion Battery
- Rating 10.8V 4400 mAh
- One Year Carry In Replacement Warranty
- Please Check Description for Compatible Part Number
- High Grade Li ion Cells are used with all Quality Benchmark Test
Available on backorder
223
People watching this product now!
SKU:
SPLENDID 40Y83220001
Category: Splendid Battery
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Splendid , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This 6 cell Splendid laptop battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with One Year Carry In Replacement Warranty. |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Splendid |
| Specifications | 10.8V 4400 mAh |
| Cell Type | Li-ion |
| Cell | 6 Cell |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Battery Model No | 40Y8322 |
| Warranty | One Year Carry In Replacement Warranty |
Compatible Part Numbers
| 40Y8322 | 41U5027 | 92P1185 |
| 92P1184 | 40Y8315 | 42T4516 |
| 92P1183 | 42T5213 | 40Y8317 |
| 42T5241 | 92P1188 | 42T4514 |
| 92P1187 | 92P1186 | 42T5256 |
| 42T5212 | 92P1183 |
Fit Laptop Models
| 3000 N200 | 3000 N100 | 3000 C200 |
| 3000 C200 Series | 3000 N100 0689 | 3000 N200 0769 |
| 3000 C200 8922 | 3000 N100 0768 | 3000 N200(15.4 widescreen) |
| 3000 N100 Series |
Additional information
| Weight | 0.9 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 15 cm |
| Brand | SPLENDID |
| Battery Type | Compatible |
| External Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |

Reviews
Customer reviews
No reviews found