Splendid Branded Laptop Battery for Lenovo L14M4P24 High Quality Battery
₹4,999 Original price was: ₹4,999.₹3,999Current price is: ₹3,999. ( FREE DELIVERY )
- Splendid Branded Battery
- Battery Type :Internal Li-ion Battery
- Rating 7.5V 66Wh
- Six Month Carry In Replacement Warranty
- Please Check Description for Compatible Part Number
- High Grade Li-Ion Cells are used with all Quality Benchmark Test
289
People watching this product now!
SKU:
SPLENDIDL14M4P240001
Category: Splendid Battery
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Splendid , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This Laptop Battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Carry In Replacement Warranty. |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Splendid |
| Specifications | 7.5V 66Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Battery Model No | L14M4P24 |
| Warranty | Six Months Carry In Replacement Warranty |
Compatible Part Numbers
| L14M4P24 | L14L4P24 |
| 5B10H43261 | 5B10H55224 |
Fit Laptop Models
| Yoga 900-13ISK | YOGA 4 Pro(YOGA900) | YOGA 900-ISE |
| Yoga 900-13ISK2 | YOGA 900-IFI | Yoga 900-13ISK(80SD002VGE) |
| Yoga 900-13ISK(80MK002GGE) | Yoga 900-13ISK(80SD001PGE) | Yoga 900-13ISK(80MK0073GE) |
| Yoga 900-13ISK(80MK0041GE) | Yoga 900-13ISK(80SD0042GE) | Yoga 900-13ISK(80MK003YGE) |
| Yoga 900-13ISK(80SD001YMX) | Yoga 900-13ISK(80MK002FGE) | Yoga 900-13ISK(80SD000HGE) |
| Yoga 900-13ISK(80MK0072GE) | Yoga 900-13ISK(80MK0040GE) |
Additional information
| Weight | 0.9 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 15 cm |
| Brand | SPLENDID |
| Battery Type | Compatible |
| Internal Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |

Reviews
Customer reviews
No reviews found